Yazılım tanımlı radar
Software defined radar
- Tez No: 283047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yazılım Tanımlı (Tabanlı) Radar (Software Defined Radar - YTR) sistemlerinde tipik olarak donanımla gerçekleştirilen bileşenler (mikser, filtre, modülatör/demodülatör, yükselteç, dedektör vs.) yeniden programlanabilir sistemler (FPGA ve/veya DSP) kullanılarak yazılımsal olarak çeşitli sinyal işleme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. YTR, farklı radar sistemine uyarlanabilecek yazılım tabanlı genel bir radar sisteminin geliştirilmesi fikrine dayanmaktadır. Farklı radar türleri için çeşitli parametrelerin değiştirilebildiği çeşitli sinyal işleme kütüphaneleri oluşturulması sağlanmakta ve bu kütüphaneler istenilen şekilde uyarlanabilmektedir.Bu tezde yapılan çalışmanın amacı genel amaçlı bir Yazılım Tanımlı Radar alıcı katının tasarımı ve donanımsal olarak gerçeklenmesidir. Tez sonunda genel amaçlı basit bir YTR alıcı kartı tasarımı yapılarak FPGA'a gömülmüş ve testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Software Defined Radar systems the components (for instance; mixer, filter, Modulator/Demodulator, amplifier, detector etc.) which typically realized by hardware are can be implemented by using reconfigurable systems (FPGAs and/or DSPs) and signal processing techniques in software. The idea behind the SDR is implementing a general purpose software based radar system which can be applied to any kind of radar systems. For any kind of radar systems it can be realized reconfigurable signal processing libraries and they can be easily adapt to the radar systems.The purpose of the work in this thesis is for designing and implementing a general purpose Software Defined Radar receiver. A simple generic design has been implemented and tested on FPGA.