Karbondioksitin poliindol üzerinde elektrokimyasal indirgenmesi
Electrochemical reduction of carbon dioxide on polyindole
- Tez No: 283069
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖLELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında indol elektrokimyasal olarak polimerleştirilmiş ve poliindol elde edilmiştir. Poliindol, karbondioksitin elektrokimyasal indirgenmesinde elektro-katalizör olarak kullanılmıştır.Poliindol kaplı platin elektrodun farklı elektrolit ortamlarında dönüşümlü voltamogramları, polarizasyon eğrileri ve impedans spektroskopik ölçümleri alınarak indirgenme reaksiyonunun mekanizması aydınlatılmaya çalışılmıştır. Elde edilen verilerden karbondioksitin poliindol üzerinde elektrokimyasal indirgenmesinin bir hidrojenasyon reaksiyonu üzerinden gerçekleştiği görülmüştür.Karbondioksitin elektrokimyasal indirgenmesi yüksek basınçta ve sabit potansiyellerde yapılan elektroliz deneyleri ile incelenmiştir. Farklı elektrot potansiyellerinde ve farklı elektrolitlerde gerçekleştirilen elektroliz deneyleri sonucu, elde edilen ürünlerin konsantrasyonlarının elektroliz koşullarına bağlı olarak değişim gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polyindole was synthesized on platinium electrode by electrochemicaly polymerization of indole. Polyindole was used as an electro-catalysist for the electrochemical reduction of carbon dioxide.The mechanism of the reduction reaction was investigated by carry out the cyclic voltammograms, polarization curves and impedance measurments of polyindole coated platinium electrode in different electrolyte mediums. All results show that, the electrochemical reduction of carbon dioxide on polyindole is an hydrogenation reaction.The electrochemical reduction of carbon dioxide was also carried out by electrolysis experiments under high pressure and constant potentials. Depending on applied electrode potential and electrolyte mediums, the concentrations of the reduction products were changed.