Mersin bölgesinde yaşayan Rana ridibunda Pallas, 1771 (Ranidae, Amphibia)'nın mikronükleus test yöntemi ile genotoksik etkilerinin ve ağır metal kirliliğinin tespit edilmesi
Determination of heavy metal pollution and its genotoxic effects by using micronucleus test in Rana ridibunda Pallas, 1771 (Ranidae, Amphibia) living in Mersin
  1. Tez No: 283068
  2. Yazar: CEMİL AYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ERGENE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mersin'in Alata ve Kazanlı bölgesinde yaşayan Rana ridibunda'da 2007-2009 yılları arasında kirlilik etkilerini araştırmak amacıyla kas ve karaciğer dokularında, yaşadığı ortamın su ve sedimentte ağır metal birikimleri incelenmiştir. Çevresel kirliliğin genotoksik etkilerini araştırmak amacıyla nükleus anomali testi yapılarak mikronükleus, binükleus, loblu nükleus, çentikli nükleus, tomurcuklu nükleus oranları belirlenmiştir. Çalışma süresince iki alandan ilkbahar ve yaz mevsimlerinde toplanan 70 Rana ridibunda örneğinin kas ve karaciğer dokusu ile bu kurbağaların yaşadığı yerden alınan su ve sediment örneklerindeki krom, kurşun, mangan, bakır, arsenik, çinko, kadmiyum ağır metal konsantrasyonları incelenmiştir. Ağır metal incelemeleri ICP-MS ile yapılmıştır. Kurbağalarda kirlilik sebebiyle oluşan genotoksik etkilerin belirlenmesi amacıyla mikronükleus ve nükleus anomali testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Heavy metal accumulation in muscle and liver tissues of Rana ridibunda as well as in the water and sediment of the sampling localities were investigated between 2007-2009, in order to determine the effect of pollution in Alata and Kazanlı regions (Mersin). With the aim of revealing genotoxic effects of heavy metal pollution in frogs, nuclear abnormality tests were applied to determine the ratio of micronucleus, binucleus, lobed nucleus, notched nucleus and bilobed nucleus. During the study, the heavy metal concentrations of chromium, lead, manganese, copper, arsenic, zinc and cadmium were analyzed in the muscle and liver tissues of 70 individuals of Rana ridibunda collected from both sampling localities in summer and spring. Heavy metal concentrations in water and sediment of the sampling localities were also investigated. Heavy metal analysis was determined with the aid of ICP-MS. As a result of the study, it was determined that Kazanlı region was more polluted than Alata region in terms of heavy metal accumulation.