Karbondioksitin su ve organik çözücü karışımlarında elektrokimyasal indirgenmesi ve indirgenme ürünlerinin kütle spektroskopisi ve izotop oranlı kütle spektroskopisi yöntemleri ile belirlenmesi
Electrochemical reduction of carbon dioxide in water and organic solvent mixture and determination of their reduction products using mass spectroscopy and isotope ratio mass spectroscopy
  1. Tez No: 387368
  2. Yazar: YÜKSEL MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEKMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada karbondioksitin elektrokimyasal indirgenme davranışı farklı çözücü ve elektrotlar kullanılarak incelenmiştir. Öncelikle karbondioksitin elektroindirgenme davranışı metanol ve formik asit çözeltilerinde bakır, bakır (I) oksit, molibden ve kurşun gibi elektrotlar ve 3 elektrotlu elektrokimyasal hücreler kullanılarak dönüşümlü voltametri yöntemiyle incelenmiştir. Daha sonra karbondioksitin elektroindirgenme ürünlerini tanımlayabilmek için daha büyük alana sahip çalışma elektrotları ve daha düşük hacimlerde çözelti içeren 2 elektrotlu elektrokimyasal hücreler kullanılarak çalışmalar yapılmıştır. Elde edilen elektroliz ürün çözeltileri İzotop Oranlı Kütle Spektrometresi (IRMS) ve Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometresi (GCMS) sistemleriyle analiz edilmiştir. Sonuç olarak karbondioksitin elektroindirgenme ürün çözeltilerinin analizi ile metanol içerisinde metanol, formik asit, metil format ve dimetoksimetan oluştuğu ve formik asit içerisinde de formik asit oluştuğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical reduction behavior of carbon dioxide was examined with using different solvents and electrodes. First, electro-reduction behavior of carbon dioxide was investigated by cyclic voltammetry using three electrodes electrochemical cell with copper, copper (I) oxide, molybdenum and lead electrodes in methanol and formic acid solutions. Then two electrodes electrochemical cell, which has larger area working electrode and lower solution volume, is used to define electro-reduction products of carbon dioxide. The resulting electrolysis product solutions were analyzed with Isotope Ratio Mass Spectrometry (IRMS) system and Gas Chromatography-Mass Spectrometry (GCMS) system. In conclusion, analysis of carbon dioxide electro-reduction product solutions has been shown methanol, formic acid, methyl formate and dimethoxymethane occur in methanol, and formic acid occur in formic acid.