Pirazol ve türevleri üzerine kuantum kimyasal çalışmalar
Quantum chemical studies on pyrazole and derivates
  1. Tez No: 283089
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZALP TEKİN AYGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada pirazol ve türevlerinin asitlik bazlık davranışları kuantum kimyasal yöntemlerle kullanılarak incelenmiştir.Moleküllerin gaz ve sıvı fazda CBS-Q teorik hesaplama metodu ile hesaplamaları yapılmış dipol moment ve en yüksek dolu moleküler orbital (HOMO) ve en düşük boş moleküler orbital (LUMO) enerjileri, Proton Affiniteleri (PA) ve asitlik sabitleri (pKa),ve heteroatomların yükleri literatürdeki mevcut deneysel asitlik sabitleri ile karşılaştırılmıştır. En yüksek korelasyon katsayıları PA-pKa deneysel and pKa hesaplanmış- pKa deneysel grafiklerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of alkyl groups onto basicity and geometries of some pyrazole derivates were investigated.In our calculations, dipole moments, HOMO(Highest Occupied Molecular Orbital), LUMO(Lowest Unoccupied Molecular Orbital) energies, proton affinities (PA) and acidity constants(pKa); worked out using CBS-Q method. The experimental acidity constant and theoretical results were compared. The best regression values obtained from PA-pKa experimental and pKa calculated- pKa experimental graphics.