Katı faz fermentasyonu ile ligninolitik enzimlerin üretimi
Production of ligninolytic enzymes with solid state fermentation
- Tez No: 283090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Trametes versicolor (ATCC 200801), Phanerochaete chrysospsorium (ME 446) and Pleurotus sajor-caju gibi beyaz çürükçül funguslar, buğday kepeği, arpa kepeği, P.nigra kozalağı, talaş, mısır kepeği, yulaf, pirinç kepeği, kanola, kurutulmuş çay, yonca, ayçiçeği sapı, soya fasulyesi küspesi, kurutulmuş distile tohum (DDGS) gibi çeşitli substratlar kullanılarak katı faz fermentasyon şartlarında lakkaz, mangan peroksidaz ve lignin peroksidaz üretimi açısından değerlendirilmiştir. Katı substratlardan yonca ile en yüksek lakkaz aktivitesi (22.36 U/ml), yulaf ile de en yüksek MnP aktivitesi (0.36 U/ml) elde edilmiştir. Yüksek enzim aktivitesinin değerlendirilen holoselüloz, azot ve karbon içeriği açısından substratın kimyasal kompozisyonu ile ilişkili olduğu gözlenmiştir. Bunun yanı sıra katı faz kültüründe substratın kullanılmadan önce ve sonra kimyasal değişimleri FTIR analizi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The potentials of thirteen lignocellulosic wastes wheat bran, barley bran, cone of Pinus nigra, sawdust, corn bran, oat, rice bran, canola, dried tea, ground clover, sunflower stalk, soybean bagasse, dried distillers grains with solubles (DDGS) as solid substrates in respect of laccase, manganese dependent peroxidase and lignin peroxidase production by the white-rot fungus Trametes versicolor (ATCC 200801), Phanerochaete chrysospsorium (ME 446) and Pleurotus sajor-caju (ATCC 22.36 U/l) under solid-state conditions were assessed. While ground trifolium gave the highest laccase activity, showing a maximum value of 22.36 U/ml, respectively, oat gave the highest MnP activity, showing a maximum value of 0.36 U/ml. The high enzyme activity was observed to correspond with chemical composition of substrate evaluated in respect of holocellulose, nitrogen and carbon content. In addition, FTIR analysis was performed to chemical changes of substrate before and after using in solid state culture.