Atasal ve muhtemel mutant bazı pseudomonas suşlarının poli-beta-hidroksibütirat (PHB) üretim yetenekleri ile plazmid DNA profillerinin incelenmesi
Study of poly-beta-hydroxybutyrate (PHB) and plasmid DNA profiles of some parent and possible mutant of pseudomonas strain
- Tez No: 114630
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ATASAL VE MUHTEMEL MUTANT BAZI PSEUDOMONAS SUŞLARINTN POLİ-p-HİDROKSİ BÜTİRAT (PHB) ÜRETİM YETENEKLERİ İLE PLAZMİDDNA PROFİLLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ebru Kayın GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2001 ÖZET Bu çalışmada 2 adet Pseudomonas aeruginosa ve bir adet Pseudomonas fluorescens ile 8 adet Pseudomonas sp. suşunun PHB üretimleri tespit edilmiştir. Bakteriler Nutrient Broth besiyerinde 37°C sıcaklıkta 24 saat süre ile aktifleştirilmişlerdir. Santrifüj ile elde edilen biyomas kurutulmuş, ultrasonifikasyon ile PHB elde edilmiştir. Elde edilen PHB sülfirik asit ile krotonik aside dönüştürülmüş ve bu maddenin miktarı UV spektrofotometrede 235 nm'de ölçülmüştür. Çalışmada kullanılan bakterilerin PHB verimleri (hücre kuru ağırlığına göre) % 4,6-37,5 arasında olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada PHB üretimi yüksek bulunan Pseudomonas sp. 2 ve Pseudomonas sp. 8 suşlarının farklı karbon (Glukoz, Mannitol, Arabinoz, Laktoz, Sükroz, Fruktoz) ve azot (Protez pepton, Amonyum11 sülfat, Glisin, L-sistein, DL-triptofan) kaynaklarındaki PHB üretimleri de araştırılmıştır. Pseudomonas sp. 2 suşunun farklı karbon kaynaklarına göre en yüksek PHB verimi Arabinoz içeren besi ortamında (%75) tespit edilmiştir. Bu değer kontrol kültürde % 34,4 bulunmuştur. Bu suş farklı azot kaynaklarında üretildiğinde kontrol kültürden daha az oranda PHB verimi göstermiştir. Çalışmada PHB üretimleri yüksek olan Pseudomonas sp. 2 ve Pseudomonas sp. 8 suşları üzerinde mutasyon çalışmaları yapılmıştır. Fiziksel mutagen olarak UV ışınlan, kimyasal mutagen olarak da akriflavin ve N-metil 3-nitro 1-nitrosoguanidin kullanılmıştır. Pseudomonas sp. 2 ve Pseudomonas sp. 8 suşlarından elde edilen muhtemel mutant suşların PHB verimleri sırası ile % 8,7 - 47,8 ve % 1,5-59 bulunmuştur. Ayrıca, çalışmada kullanılan 11 adet Pseudomonas bakterilerinin plazmid profilleri çıkarılmıştır. Atasal Pseudomonas sp.T10T10, muhtemel mutant Pseudomonas sp. 8-B4, Pseudomonas sp. 8-B5, Pseudomonas sp. 8-P1, Pseudomonas sp. 8-P3, Pseudomonas sp. 8-P4, Pseudomonas sp. 2-A5, Pseudomonas sp. 8-G5 suşlarında plazmid DNA bulunamamıştır. Diğer suşlarda birer adet plazmid DNA bulunduğu ve bunların moleküler ağırlıklarının 8,6 ile 26 kb arasında değiştiği gözlenmiştir. Bilim Kodu : 401.02.00 Anahtar Kelimeler : Pseudomonas, PHB, Mutasyon, Plazmid DNA Sayfa Adedi : 75 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI
Özet (Çeviri)
Ill STUDY OF POLY-p-HYDROXYBUTYRATE (PHB) AND PLASMID DNA PROFILES OF SOME PARENT AND POSSIBLE MUTANT OF Pseudomonas STRAIN (M.Sc. Thesis) Ebru Kayın GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT In this research, production of poly-|3-hydroxybutyrate (PHB) by two Pseudomonas aeruginosa, one Pseudomonas fluorescens and 8 Pseudomonas sp. strains were investigated. Bacteria were grown in Nutrient Broth medium at 37°C temperature, for 24 hours and biomass were obtained by centrifligation. PHB were obtained by ultrasonification, and converted to crotonic acide by sulfuric acide. The amount of the crotonic acide were estimated by using UV spectrophotometre at 235 nm. Amount of PHB produced by bacterial strains according to dry cell weight were ranged between 4,6-37,5 %. In this research, Pseudomonas sp. 2 and Pseudomonas sp. 8 wich had showed higher PHB production were examined with carbon (Glukose,IV Mannitol, Arabinose, Lactose, Sucrose, Fructose) and nitrogen (Protease peptone, Ammonium sulfate, Glycine, L-Cystein, DL-tryptophane) reference. According to different carbon references a higher amount of PHB production by Pseudomonas sp. 2 were in medium consisting 2 % Arabinose (75 %). Then PHB production by this bacteria in control medium was 37,4 %. Pseudomonas sp. 2 and Pseudomonas sp. 8 wich had showed a higher PHB production were exposed to mutation studies. UV light was used as physical, and Acriflavin, N-metil-3-nitro-l-nitrosoguanidin were used as chemical mutagenes. Amount of PHB produced by possible mutant species according to dry cell weight was 8,7-47,8% in Pseudomonas sp. 2 and 1,5-59% in Pseudomonas sp. 8. In addition, all strains were used for studying their plasmid DNA profiles. Pseudomonas sp. T10T10, possible mutants Pseudomonas sp.8-B4, Pseudomonas sp.8-B5, Pseudomonas sp.8-Pl, Pseudomonas sp.8-P3, Pseudomonas sp.8-P4, Pseudomonas sp.2-A5, Pseudomonas sp.8-G3, strains were absent in plasmid DNA. Other strains contained one plasmid. Moleculer weights of plasmids were ranged between 8,6 and 26 kb. Science Code : 401.02.00 Key Words : Pseudomonas sp., PHB, Mutation, Plasmid DNA Page Number : 75 Adviser : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI