Bazı Enterococcus cinsi bakterilerin antimikrobiyal aktivite, bakteriosin ve poli-beta-hidroksibütirat (PHB) üretimleri, plazmid DNA ve protein profillerinin incelenmesi
The Study of antimicrobial activity, bacteriocin, poly-beta-hydroxybutyrate (PHB) production, plasmid DNA and protein profiles of some Enterococcus bacteria
  1. Tez No: 134120
  2. Yazar: RASTA HAJİKHANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
BAZI ENTEROCOCCUS CİNSİ BAKTERİLERİN ANTİMİKROBİYAL AKTİVİTE, POLİ-p-HİDROKSİBÜTİRAT (PHB) ÜRETİMLERİ, PLAZMİD DNA VE PROTEİN PROFİLLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Rasta HAJİKHANİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Araştırmada Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis ve Enterococcus durans türlerine ait toplam 12 adet suş kullanılmıştır. Bakterilerin toplam hücre proteinlerinin SDS-PAGE analizi Laemmli yöntemine göre yapılmış, proteinlerin moleküler ağırlıkları 18-125 kDa arasında olduğu bulunmuştur. SDS-PAGE analizi, aynı türe ait suşların protein profillerinin birbirine benzer olduğunu ve türler arasında farklılıklar olduğunu göstermiştir. Enterococcus bakterilerin PHB üretimleri spektrofotometrik olarak belirlenmiştir. Bakterilerin PHB üretimlerinin hücre kuru ağırlığına göre %2, 15-1 4,68 arasında değiştiği bulunmuştur. Enterococcus bakterilerinin bazı patojen ve kontaminant bakteriler (Escherichia coli NRRL B-704, Pseudomonas aeruginosa ATCC 29212, Proteus vulgaris RSKK 96026, Bacillus megaterium RSKK 578, Bacillus thuringiensis RSKK 380, Bacillus cereus F2, Bacillus subtilis ATCC 6633, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Micrococcus flavus, Micrococcus luteus NRRL B-4375, Yersinia ehterocolitica ATCC 1501 ve11 Listeria monocytogenes 134D) üzerine antimikrobiyal aktiviteleri agar difüzyon yöntemiyle belirlenmiştir. B. thuringiensis, B. megaterium ve L. monocytogenes bakterilerin Enterococcus' ların antimikrobiyal aktivitesinden daha fazla etkilendikleri tespit edilmiştir. Enterococcus' ların bakteriosin üretimleri genel inhibisyon yetenekleri dikkate alınarak aynı test bakterileri üzerinde uygulanmıştır ve yalnız E. faecium F7 ve F18' in 8. thuringiensis üzerinde bakteriosin etki gösterdiği bulunmuştur. Enterococcus bakterilerin birbirleri üzerine ve bazı laktik asit bakterileri üzerine de antimikrobiyal etkileri incelenmiştir. Enterococcus suşlarından yalnız E. durans E5 susu E. faecium E11, F5 ve E. faecalis F31 suşlarını etkilerken, diğer laktik asit bakterileri üzerine inhibisyon etkilerinin olmadığı bulunmuştur. Çalışmamızda laktik asit bakterilerinden, Lactobacillus acidophilus, Lb. casei, Lb. bulgaricus, Lb. plantarum ve Lactococcus lactis suşlarının Enterococcus suşları üzerinde yalnız genel inhibisyon etki gösterirken, Leuconostoc cremoris, Lac. cremoris ve Lac. diacetylactis suşları Enterococcus9 lar üzerinde genel inhibisyonun yanı sıra bakteriosin etki gösterdikleri de tespit edilmiştir. Farklı antibiyotiklerin ve Enterococcus bakterilerinin patojenler üzerine olan inhibisyon etkileri incelenmiştir. Antibiyotiklerin Enterococcus' lar üzerindeki etkisinin incelemek amacıyla, disk difüzyon metodu kullanılmış ve Enterococcus suşlarının amoksisilin, vankomisin, teikoplanin, siprofloxasin, klaritromisin, streptomisin, tetrasiklin, sulbaktam+amp., azitromisin, kloramfenikol, sefazolin, penisilin-G ve sefalotin' e karşı duyarlılıkları incelenmiştir. Enterococcus suşlarının tümü p-laktam grubu antibiyotiklere karşı dirençli olarak tespit edilirken, yalnız 3 adet susun vankomisin' e karşı dirençli olduğu bulunmuştur.in Enterococcus suşlarının plazmid DNA' profilleri çıkarılarak, moleküler ağırlıkları tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre yalnız 1 adet susun plazmid DNA içermediği, diğer 11 adet susta plazmid sayısının 1 ile 5 arasında değiştiği, moleküler ağırlıklarının 3,71 ile 28,25 kb arasında olduğu bulunmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa adedi Tez Yöneticisi :216 Enterococcus, antimikrobiyal aktivite, bacteriosin, antibiyotik duyarlılığı, biyoplastik (PHB) üretimi, plazmid DNA, protein profili :144 : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI
Özet (Çeviri)
IV THE STUDY OF ANTIMICROBIAL ACTIVITY, BACTERIOCIN, POLY-p- HYDROXYBUTYRATE (PHB) PRODUCTION, PLASMID DNA AND PROTEIN PROFILES OF SOME ENTEROCOCCUS BACTERIA (M. SC. Thesis) Rasta HAJIKHANI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this study from Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis and Enterococcus durans species totally 12 strains were used. The bacterial total cell proteins were analysed by SDS-PAGE method as described by Laemmli (1970), the molecular weight of the proteins were about 18-125 kDa. The protein profiles of the same species were similar, but there were differences between species. The PHB production of Enterococcus strains was measured spectrophotometrically. The amount of PHB production by the strains according to dry cell weight was found between 2,15-14,68%. The antimicrobial activities of Enterococcus strains on some of pathogenes and contaminant bacteria (£. coli NRRL B-704, P. aeruginosa ATCC 29212, Pr. vulgaris RSKK 96026, B. megaterium RSKK 578, S. thuringiensis RSKK 380, B. cereus F2, B. subtilis ATCC 6633, S. aureus ATCC 25923, M. flavus, M. luteus NRRL B-4375, Y. enterocolitica ATCC 1501 ve L. monocytogenes 134D) were observed by agar diffusion method. B. thuringiensis, B. megaterium and L monocytogenes were more affected by enterococcal antimicrobialactivities than the others, in addition bacteriocin activitiy of tested enterococci were found to be effective on B. thuringiensis only by £. faecium F7 and F18. E. durans E5 was showed some inhibitory effect on E. faecium E11, F5 and E. faecalis F31. On the other hand Enterococcus species had no more effect on the other tested lactic acid bacteria. In the study of inhibitory effect of lactic acid bacteria on enterococci, Lactobacillus acidophilus, Lb. casei, Lb. bulgaricus, Lb. plantarum and Lactococcus lactis were shown only general inhibitory activity on Enterococcus strains. However, Leuconostoc cremoris, Lac. cremoris and Lac. diacetylactis had also bacteriocin inhibitory effect on the tested bacteria. Antibiotic resistance among enterococci was examined and tests were performed by amoxicillin, vancomycin, teicoplanin, ciprofloxacin, clarithromycin, streptomycin, tetracyclic sulbactam+amp., azithromycin, chloramphenicol, cephazolin, penicillin-G and cephalothin with use of disc diffusion method. This test revealed that all of the tested Enterococcus strains were resistant to p-lactam antimicrobials and only 3 strains were resistant to vancomycin. Number and molecular weight of plasmid DNAs isolated from Enterococcus strains were ranged between 1-5 and 3,71-28,25 kb respectively. Only one strain did not contain plasmid DNA.VI Science Code Key Words Page Number Advisor :216 Enterococcus, antimicrobial activity, bacteriocin, antibiotic resistance, bioplastic (PHB) production, plasmid DNA, protein profiles :144 : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI