Tek yönlü dairesel bir üretim hattında sıra bağımlı aile ayar süreleri yaklaşımı ile çizelgeleme
Scheduling at a unidirectional circular manufacturing line with sequence dependent family setup times
- Tez No: 283099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET HASGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma tek yönlü dairesel bir üretim hattına sahip bir üretim işletmesinde yaşanan bir çizelgeleme problemi üzerine yapılandırılmıştır. Problem iki aşamalı olarak analiz edilmiştir. İlk aşamada ürün aileleri seçimi problemi, ulaştırma modeline benzetilerek modellenmiştir. İkinci aşamada ise seçilen ürün ailelerinin çizelgelenmesi problemi, karesel atama problemine benzetilerek modellenmiştir. Yapılan denemelerle çizelgeleme problemi için geliştirilen modelin boyutunun problem boyutunun artmasıyla hızla arttığı gözlenmiştir. Bu nedenle problem çözümü için bir genetik algoritma geliştirilmiş ve önerilen bu genetik algoritma ile geliştirilen matematiksel modelin performansları, farklı boyuttaki problemler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak genetik algoritmanın her problem boyutu için uygun çözümler üretebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is configured on a scheduling problem which appears in a unidirectional circular manufacturing line of a company. The problem is analyzed in two stages. At the first stage a mathematical model is developed for the problem of choosing job families as a transportation model. At the second stage, scheduling the chosen job families problem with sequence dependent family setup times is modelled as a quadratic assignment problem. Test problems showed that as the increasing number of job families, the size of the scheduling problem is increasing rapidly. Therefore a genetic algorithm is developed and the performance of the mathematical model and the genetic algorithm compared using various number of job families. In conclusion it is shown that the proposed genetic algorithm gives feasible solutions for each problem having different sizes.