Performansa dayalı lojistik, ulusal kamu tedarik sistemindeki yeri ve bulanık mantık ile tedarikçi seçimi uygulaması
Performance based logistics, analysis as a national public acquisition strategy and a supplier selection application
  1. Tez No: 283098
  2. Yazar: MEHMET BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET HASGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Modern lojistiğin orijini olarak da adlandırılabilecek savunma sektörü, günümüz ekonomilerinde ülke bütçelerinden en büyük payı alan sektörlerden bir tanesidir. Ülkeler, savunma harcamalarının optimizasyonu için sürekli araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmektedir. Performansa Dayalı Lojistik, ABD Savunma Bakanlığı (DoD) tarafından, etkin performans ve yüksek verimlilik arayışları sonucunda ortaya atılmış; gelişmiş ülkeler tarafından da tercih edilen yeni bir lojistik anlayış ve tedarik stratejisidir. Bu tezde, Performansa Dayalı Lojistik Sistem incelenerek temel uygulama adımları açıklanmış, milli mevzuat açısından uygulanabilirliğine yönelik önerilere yer verilerek Performansa Dayalı Tedarikte bulanık mantık ile bir tedarikçi seçimi uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Defence logistics, can be named as the birth place of modern logistics, is one of the largest economic sectors in the world in terms of public expenditures and cash flow. Therefore, governments continiously carry on R&D studies for defence expenditure optimization. Performance Based Logistics is a newborn preferred logistics approach and acquisition strategy in developed countries for effective performance outcomes and high efficiency needs in large projects. In this thesis, this new logistics approach with its basic application steps has been examined, implementation requirements for national applicability in Turkey has been studied and an application for supplier selection in Performance Based Acquisition has been practised.