Uygulamada kullanılan profesyonel bir statik-betonarme hesap ve çizim yazılımının irdelenmesi II: Y-Pro
Examination of a professional structural analysis-reinforced concrete design and drawing software which is used in practise II: Y-Pro
- Tez No: 283102
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bilgisayar teknolojisinin ilerlemesiyle, her alanda olduğu gibi inşaat mühendisliği alanında da bilgisayar yazılımlarının kullanımı vazgeçilmez hale gelmiştir. Buna bağlı olarak artan inşaat mühendisliği yazılımlarının sayısı ve bu yazılımları kontrol eden herhangi bir kurumun bulunmayışı, beraberinde telafisi olmayan sorunlar doğurabilmektedir. Bu çalışma ile günümüzde yaygın olarak kullanılan bir statik ? betonarme hesap ve çizim yazılımı irdelenmiştir.Bu çalışma esnasında ilk olarak yazılıma ait genel özellikler ve yazılımın yaptığı kabuller incelenmiştir. Devamında, yazılımın kullandığı statik ? betonarme hesap yöntemleri ve yazılımın bulduğu sonuçların ülkemizde kullanılan standart ve yönetmelikler açısından uygun olup olmadığı basit yapı modelleri kullanılarak araştırılmıştır.Sonuç olarak yazılımın statik hesaplarda ve yönetmeliklere ait hesaplamalarda bazı hatalar yaptığı, program çıktıları ve hesap raporlarından bazılarının standart ve yönetmeliklerde sunulan sınır koşullara uygun olmadığı görülmüştür. Yapılan bu tespitler dikkate alındığında, kullanıcının, kullandığı yazılımın artılarını ve eksilerini bilmesi, yazılımı doğru yönlendirebilmesi gerekmektedir. Bu bilinçle hareket edilmesi durumunda yazılımın kullanılmasının herhangi bir sakınca doğurabileceği düşünülmemektedir.
Özet (Çeviri)
With the improvements in computer technology, the use of computer software has become indispensable in the area of civil engineering as is the case in all areas. Accordingly, the increasing number of softwares in civil engineering and the lack of an institution to supervise these softwares may produce irreparable problems. In this study, a structural analysis - reinforced concrete counting and drafting software that is widely used nowadays has been examined.In the course of this study, firstly the general features regarding the software and the recognitions the software made have been examined. Afterwards, the structural analysis - reinforced concrete counting methods that the software uses and whether or not the consequences that the software has found are appropriate in terms of the standards and the regulations adopted in our country have been analysed by using simple structural samples.Consequently, it has been observed that the software made some mistakes in calculations of static and regulations and some of the program outputs and the counting reports are not appropriate for the limit conditions provided in standards and regulations. Afterall, user should know the advantages and disadvantages of the program and use the program that way. If the user is aware of these conditions about the program, there would be no objections to use of the software.