Bilgisayar destekli ders uygulamalarının ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının geometri başarılarına etkisi ve öğrenme ve öğretmeye yönelik görüşleri
The effect of computer aided applications on elementary mathematics teacher candidates? geometry success and their perceptions about learning and teaching
  1. Tez No: 283118
  2. Yazar: MEHMET ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ANAPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle gerçekleştirilen ders uygulamalarının, ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının geometri erişilerine etkisini ve geometriyi yazılım desteğiyle öğrenmeye ve öğretmeye bakış açılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma nitel ve nicel verilerin aynı anda elde edildiği bir paralel-eş zamanlı karma yöntem çalışmasıdır. Araştırma kapsamında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü'nde öğrenim gören 30 öğretmen adayı çalışma grubu olarak seçilmiştir. Çalışma grubunun seçimi için öğretmen adaylarıyla bir ön görüşme yapılmış ve Geometer's Sketchpad (GSP) yazılımı deneyimlerinin olmadığı anlaşılanlar çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından hazırlanan ön test, yazılım tanıtımı ve uygulamaları ve son test ile araştırmanın deneysel bölümü gerçekleştirilmiştir. Daha sonra çalışma grubu üzerinden yapılan tabakalı örnekleme ile 10 kişilik görüşme grubu oluşturulmuştur. Araştırma, ders uygulamaları sırasında tutulan günlük notlarının ve son test sonrasında yöneltilen görüşme sorularının da kullanılmasıyla bir paralel-eş zamanlı karma yöntem kimliğine kavuşmuştur.Araştırma sonucu GSP destekli ders uygulamasının, öğretmen adaylarının geometri başarılarını arttırdığı yapılan t testi sonucu anlaşılmıştır.Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının yazılım etkinliklerini ve çalışma yapraklarını özellikle ispatların gösterimi konusunda yeterli buldukları ortaya çıkmıştır. Yazılım dili, ders süresi ve okulların fiziki şartları yazılım tanıtımında kritik konular olarak dikkat çekmekle birlikte, uygulanan bilgisayar destekli yöntem öğretmen adayları tarafından olumlu karşılanmıştır. Yazılım etkinliklerini ve öğretimsel içeriği tercih etme durumlarından, yazılımın estetik özelliklerinden dolayı tercih edilebileceği, etkinliklerin ve çalışma yapraklarının hazırlanma biçiminin de tercih etme biçimini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of computer aided instructional applications on mathematics teacher candidates? geometry success and their perceptions about learning and teaching geometry within software.The study is a parallel-simultaneous mixed method research due to use of qualitative and quantitative data together. Within the scope of the research, 30 teacher candidates attending Department of Elemantary Mathematics Education at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Education, were selected as the study group. For the selection of the study group a pre-interview was made and teacher candidates who were unexperienced about Geometer?s Sketchpad (GSP) software selected as the study group. The experimental phase of the research was implemented within a pre test, software introduction and a post test developed by the researcher. Then the interview group containing 10 candidates was formed by the stratified sampling from the study group. The research became a parallel-simultaneous mixed method research by use of the diary notes taken during the applications and interview quiestions addressed after the post test.The results of the research show that GSP course applications ensure teacher candidates to increase their geometry success with also respect to t test results.It is understood teacher candidates find the software activities and worksheets sufficient in demonstration of proofs. The computer aided instructional method used in this research takes positive reaction by the candidates and software language, tutorial time and the physical characteristics of schools take attention as the critique aspects of software tutorials. Within the context of opting the software activities and instructional content, it is understood that the software can be used due to its aesthetical aspects. Also, it is noted that the way of development of the software activities and worksheets effects the way of choosing them.