Samsun koşullarında atdişi mısırda (Zea mays indentata sturt.) yabancı ot kontrol yöntemlerinin verim ve verim unsurlarına etkisi
The effects of weed control methods on dent corn (Zea mays indentata sturt.) yield and yield components under Samsun conditions
  1. Tez No: 283180
  2. Yazar: ŞENER GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GENÇTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, 2009 yetiştirme yılında; Samsun'un Çarşamba ve Bafra ovalarında görülen yabancı ot türlerini tespit etmek, bu yabancı otlara karşı kullanılan herbisitlerin etkinliğini belirlemek ve uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada, yabancı otlara karşı hiçbir uygulamanın yapılmadığı kontrol, yabancı otların mekanik yolla çapa yaparak yok edildiği uygulama ile, mısırın çıkış öncesi ve çıkış sonrası farklı kimyasal ot öldürücülerin kullanıldığı parsellerin verim ve verim unsurları karşılaştırılmıştır.Yapılan tüm çalışmalar sonucunda yaygın görülen yabancı otlar; Ondokuzmayıs lokasyonunda Setaria glauca (Kirpidarı), Chenopodium album (Sirken), Abutilon theophrastii (İmam pamuğu), Echinochloa crus-galli (Darıcan), Digitaria sangulinalis (Çatalotu), Çarşamba lokasyonunda Chenopodium album (Sirken), Echinochloa crus-galli (Darıcan), Artemisia vulgaris (Pelin), Sorghum halepense (Kanyaş), Cirsium arvense (Köygöçüren) olduğu saptanmıştır.Varyans analizi sonucunda; incelenen bütün özellikler bakımından uygulamalar arasında önemli farklılıklar saptanmıştır. En yüksek tane verimi dar ve geniş yapraklı yabancı otlarla etkili bir mücadele yapılmış herbisit uygulamasında, en düşük verim ise kontrol uygulamasında saptanmıştır. Yabancı ot mücadelesi yapılmayan kontrol uygulamasında; el çapası ve herbisit uygulamalarına göre %43,2 ile %8,81 arasında değişen oranlarda daha az verim alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim of this research were to identified weed species, the effectiveness of herbicides and the effect of this application on yield and yield component in maize, in Çarşamba and Bafra plains belong to Samsun, 2009 in growing season. The field experiment were conducted at the randomized complete blocks design with three replications. The experiments including; hand hoeing, pre and post emergence application of herbicides and control plots.As a result of all the studies the common weeds; Setaria glauca (Pigeongrass), Chenopodium album (Common lambsquarter), Abutilon theophrastii (China jute), Echinochloa crus-galli (Barnyard grass) and Digitaria sangulinalis (Hairy finger-grass) in Ondokuzmayıs location. In the other hand the common weeds in Çarşamba location were Chenopodium album (Common lambsquarter), Echinochloa crus-galli (Barnyard grass), Artemisia vulgaris (Mugwort), Sorghum halepense (Johnson grass) and Cirsium arvense (Canada thistle).Significant differences were observed in all parameters as a result of variance analysis. The important yield losses were observed in control plots when they compared with herbicide and hand hoeing applications. The more yield were obtained hand hoeing and herbicide application plots which were 8.8% and 43.2% respectively.