Organik gıdalarla ilgili tüketici davranışlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
Determination of organic food on an investigation with respect to consumer behavior
  1. Tez No: 283179
  2. Yazar: ŞUAYİP BIYIKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İstanbul'un çeşitli ilçelerinde yaşayan insanların organik gıdalarla ilgili bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılan araştırmada, 600 kişiye yüz yüze sorma yöntemiyle 13 soruluk anket formu uygulanarak, deneklerin organik gıdalar hakkındaki bilgileri ve bu gıdaları tüketme düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada deneklerin cinsiyetlerinin birbirine yakın olduğu (%51 bay, %49 bayan), yaş durumlarının genç ve orta yaşta yoğunlaştığı (%79; 15-40 yaş, %21; 41 yaş üzeri), öğrenim durumlarına bakıldığında; %18'inin ilköğretim, %23'ünün lise ve %59'unun ise üniversite mezunu olduğu ortaya çıkmıştır. Gelir durumlarındaki dağılım; 500-1000 TL arası %13, 1000-2000 TL arası %47, 2000-5000 TL arası %36, 5000 TL üzeri ise %4 tür.Deneklerin % 68'inin organik gıdaları duydukları fakat tüketmedikleri, % 28'inin organik gıdaları tükettikleri, %4'ünün ise organik gıdaları hiç duymadıkları görülmüştür. Organik gıda tüketiminde bayanların sayısının baylardan daha çok olduğu (%67 ile %33), organik gıdaların 15-40 yaş arası denekler tarafından daha fazla tüketildiği (%51.5), üniversite mezunlarının organik gıda tüketim oranı diğer öğrenim durumundaki deneklerin sayısının toplamından daha fazla (% 64) olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Istanbul's various districts of people living organic food-related knowledge levels in order to determine the study, 600 people face to face, asking method 13-question survey form was applied, the people in organic food knowledge about and consumption levels are determined.Study of people gender close together that (51% men, 49% female), age, state of the young and middle aged concantrated (79%, 15-40 years, 21%, 41 years later), to the educational background is checked, 18% of primary school, 23% of high school and college graduates is 59% that have emerged. Clear distribution of income, between £ 500-1000 13%, 47% between 1000 to 2000 TL, 36% between 2000-5000 TL 5000 TL type of over 4%.68% of people had heard of organic food but do not consume, they consume organic food and 28%, 4% were not heard about organic foods. Organic food consumption in the female of the number of men more than that (%67-%33), organic foods, 15-40 age range by people consume more (%51.5) when the university graduates of organic food consumption rate of other studies that the people of the number of total (%64), more than was understood.