''Samsun koşullarında bazı İskenderiye üçgülü (Trifolium alexandrinum L.) çeşitlerinin ot verimleri''
- Tez No: 45905
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRETTİN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAMSUN KOŞULLARINDA BAZI İSKENDERİYE ÜÇGÜLÜ (Trifolium alfnranrlrinıım L. ) ÇEŞİTLERİNİN OT VERİMLERİ Ender PEKSEN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü. Tarla Bitkileri Anabil im Dal i Danışman: Doç. Dr. Hayrettin EKİZ 1995, Sayfa: 43 Jüri: Doç. Dr. Hayrettin EKİZ Prof.Dr. Ahmet ERAÇ Y. Doç. Dr. Zeki ACAR Bu araştırma, Samsun koşullarında bazı İskenderiye üçgülü (Trifolium al exandrinum L.) çeşitlerinin ot verimlerini belirlemek amacıyla, Samsun-Çarşamba karayolu üzerinde bulunan Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde 1993 yılında yapılmıştır. Araştırmada 8 İskenderiye üçgülü çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; İskenderiye üçgülü çeşitlerinin m2 'de fide sayıları 391.75 (Carmel) ile 230.75 (Tabor) arasındadır. İskenderiye üçgülü çeşitlerinin bitki boyu ortalama ları 95.36 cm (Lito) 62.80 cm (Tabor) arasında değişmektedir. Çeşitlerin sap kalınlığı ortalamaları ise 3.58 mm (Sacromonte) ile 2.88 mm (L-1905) arasındadır. Çeşitlerin yaprak sayısı ortalamaları, 67.16 (Sacro monte) ile 37.40 (Tabor) olarak bulunmuştur. Yaş ot verimleri 1649.94 kg/da (Pinias) ile 1167.12 kg/da (Tabor) olarak bulunmuştur. Kuru ot verimleri ise 442.50 kg/da (Lito) ile 201.81 kg/da (Tabor) arasında değişmiştir. İskenderiye üçgülü çeşitlerinin kuru madde verimleri 408.78 kg/da (Pinias) ile 191.33 kg/da (Tabor) arasında deği şiklik göstermiştir. Çeşitlerin ham protein oranları % 15.47 (Tabor) ile % 12. 17 (Pinias) arasında değişmiştir. Ham protein verimine ait ortalama değerler ise 49.47 kg/da (Pinias) ile 29.56 kg/da (Tabor) arasındadır. ANAHTAR KELİMELER: İskenderiye üçgülü, m* 'de fide sayısı, bit ki boyu, sap kalınlığı, yaprak sayısı, yaş ot verimi, kuru ot verimi, kuru madde veri mi, ham protein oranı, ham protein verimi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis FORAGE YIELD OF SOME BERSEEM CLOVER (Trifolium alexandrinum L.) VARIETIES UNDER SAMSUN CONDITIONS Ender PEKSEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Hayrettin EKİZ 1995, Page: 43 Jury : Assoc. Prof. Dr. Hayrettin EKİZ Prof. Dr. Ahmet ERAÇ Assist.Prof.Dr* Zeki ACAR This research was carried out to determine forage yield of some berseem clover varieties under Samsun conditions at the Institute of Karadeniz Agricultural Research in Samsun in 1993. In this research, 8 berseem clover varieties were used as material. According to the research results: The means of seedling number per square meter of berseem clover varieties were between 391.75 (Carmel) and 230.75 (Tabor). The means of plant heights of berseem clover varieties were changed between 95.36 cm (Lito) and 62.80 cm (Tabor). The means of stem thicknees of varieties were found 3.58 mm (Sacromonte) - 2.88 mm (L-1905). The average number of leaf per plant in varieties were found 67.16 (Sacromonte) - 37.40 (Tabor). Forage yield of varieties were found between 1649.94 kg/da (Pinias) and 1167.12 kg/da (Tabor). The means of hay yield in berseem clover varieties were varied between 442.50 kg/da (Lito) and 201.81 kg/da (Tabor). Dry matter yield of varieties were changed between 408.78 kg/da (Pinias) and 191.33 kg/da (Tabor). The means of crude protein ratio were found between % 15.47 (Tabor) and % 12.17 (Pinias). The means of crude protein yield were changed 49.47 kg/da (Pinias) - 29.56 kg/da (Tabor). KEY WORDS: Berseem clover, seedling number per square meter, plant height, stem thickness, number of leaf per plant, forage yield, hay yield, dry matter ratio, crude protein ratio, crude protein yield.