Trakya bölgesinde yaşanan çevre sorunları ve sosyo-ekonomik etkilerinin analizi
Environmental problems in Thrace region and socio-economic impact analysis
- Tez No: 283222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KUBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Çevre Mühendisliği, Agriculture, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Trakya bölgesinde yaşanan çevre sorunlarının temelinde bölgede son 30 yılda yaşanan sanayileşmeden kaynaklanmaktadır. Bölgede yaşanan çevre sorunlarının başında yerüstü su kaynaklarında görülen kirlenmedir. Bunun yanında yerleşim yeri kaynaklı sorunlarda bulunmaktadır. Bölgenin Balkanlardan aldığı göçler yanında Türkiye'nin diğer bölgelerinden göç alması doğal kaynaklara olan talebi artırmıştır. Plansız kentleşme ve sanayileşme bölgenin alıcı ortamı üzerinde baskı oluşturmaktadır.Tekirdağ ve Kırklareli illerinde yaşanan çevre sorunlarının büyük bir bölümünü endüstriyel kaynaklı kirlenme oluşturmaktadır. Bunun yanında kentsel kaynaklı kirlenmelerde mevcuttur. Örneğin hava kirliliği, katı atıklar, su kirliliği, çarpık yapılaşma, trafik vb. çevre sorunları bulunmaktadır. Ancak sanayileşmenin getirdiği çevre sorunlarına rağmen bölge ve ülke ekonomisine yaptığı katkılar göz ardı edilemez. Bu nedenle bölgede yaşanan çevre sorunlarının bölge gerçekleriyle uyumlu ancak fonksiyonel olmalı. Bu çalışmada bölde yaşanan çevre sorunlarının sosyo-ekonomik analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular sorunun çözümü için gösterilen çabalara rağmen çözüm konusunda yeterli mesafe alındığı söylenemez.Trakya bölgesinde sürdürülebilir bir kalkınmanın sağlanabilmesi için ortak arıtma tesisleri kullanılarak küçük ve orta işletmeler kolektörlerle atıksularını ortak arıtma tesisine vererek arıtılmalarını sağlamalıdır. Ayrıca bölgede ortak bir çöp toplama ve işleme merkezi kurularak Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerine hizmet vermelidir.Sonuç olarak Trakya bölgesindeki ekonomik gelişmeler bundan sonrada hızla artacağından çevre konusunda alınacak önlemler konusunda daha önce yapılmış çalışmalarda dikkate alınarak gerekli altyapı yatırımları tamamlanmalıdır. Çevre konusunda tüm kurum ve kuruluşlar işbirliği içerisinde hareket ederek sorunların çözümüne katkı sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
The environmental problems of Thrace region is originated from the industrialization during the last 30 years. The surface water pollution is the primary problem of the region. In addition to this, residential problems also exist. Immigration from the Balkans and the other regions of Turkey increased demand for natural resources. Unplanned urbanization and industrialization has significant negative impact on region?s receiving environment.Industrial pollution is the major part of the environmental problems in Tekirdag and Kirklareli provinces. Also there is pollution caused by urbanization. There are environmental problems such as; air pollution, solid waste, water pollution, unplanned construction, traffic, etc. However it is obvious that industrialization has a positive effect on the local economy besides its environmental problems. Therefore environmental problems should be compatible with the region?s facts and functional. Socio-economic analysis of the environmental problems has been made in this study. Despite all the efforts to solve these problems, we can?t say there?s enough progress according to the results.To have a sustainable development in Thrace region, small and medium sized enterprises should use common refineries for their wastewaters. Moreover joint waste collection and processing center should be established for Tekirdag and Kırklareli provinces.As a result, necessary infrastructure investments should be completed considering the previous studies on environmental measures as the increasing economic development in the region. With all institutions and organizations should move together to contribute to the solution for the environmental problems.