Bazı çim türlerinin farklı sulama uygulamalarına tepkileri üzerine bir araştırma
Some species of different irrigation lawn an application research on response to
- Tez No: 283224
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI B. KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Silivri-Çatalca'da, 21 Mart 2009-21 Eylül 2009 arasında yürütülen araştırmada; İstanbul İli koşullarında yeşil saha tesisinde kullanılabilecek, çim türlerinin fenolojik ve morfolojik karakterleri farklı sulama uygulamalarına yönelik tepkileri incelenmiştir. Araştırmada tür/varyete/karışım olmak üzere 6 farklı çim materyali kullanılmış ve 4 tip sulama uygulaması yapılmıştır. Araştırmada tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseni uygulanmıştır. Çimlenme süresi, kardeşlenme oranı, doku özelliği, yaprak eni, renk etkisi ve kök uzunluğu dikkate alınmıştır. Özelliklere ait veriler varyans analizine tabi tutulmuş ve LSD testi yapılmıştır. Araştırmada kullanılan çim materyallarinin dikkate alınan özellikler açısından, farklı sulama uygulamalarına tepkileri farklı olmuştur. Kök uzunluğu ile sulama sıklığı arasında negatif ilişki, sık doku özelliği ve renk etkisi ile sulama sıklığı arasında pozitif ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Çatalca-Silivri region was conducted between March 21, 2009 September 21, 2009, Istanbul Province conditions used in green field facility, the grass species examined responses of phenological and morphological characters, different irrigation practices. Study type / variety / mix and 4 to 6 different types of lawn irrigation was applied to the material used. The study, a randomized complete block split-plot experimental design applied. Germination time, tillering rate, tissue function, leaf width, color effect, and root length were taken into consideration. Properties of data subjected to analysis of variance and LSD test were performed. Materyallarinin grass used in the study are taken into account in terms of characteristics, have been different reactions to different irrigation practices. A negative correlation between root length and frequency of irrigation, often with the effect of texture and color feature was a positive correlation between the frequency of irrigation.