Topolojik genişlemeler ve idealler
Topological extensions and ideals
  1. Tez No: 283243
  2. Yazar: ÜMİT CİĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET KUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bir topolojik uzayın genişlemeleri arasındaki ilişkiler ve bir topolojik uzayın iki genişlemesi ne zaman denk olur konuları daima araştırmaya değerdir. Bir topolojik uzayda bir ideali, nın elemanlarının tümleyenlerinden oluşan bir filtre olmasıdır. Bir topolojik uzaya, üzerindeki idealle birlikte bir ideal topolojik uzay denir. Birçok topoloji problemi araştırmalarda kullanılmıştır ve hala kullanılmaktadır.Bu çalışmanın amacı, idealler kullanılarak bir topolojik uzayın genişlemeleri arasındaki ilişkiler ve iki genişlemenin denk olması durumu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
It is always worth researching the topics which are the relationships between the extensions of a topological space and the time when two extensions of a topological space are equal. An ideal in a topological space is a filter that is made up of the complementary components of . A topological space with its ideal on it is called an topological space. A great deal of topology problems have been and are stil used for research.The aim of this research is to investigate the relationships between the extensions of a topological space and the state of two extensions being equal by using ideals.