Killi zeminlerin tek eksenli dayanımı üzerinde örnek boıyutu etkisi
The effect of the size factor on the axial strength in clayey soils
  1. Tez No: 283245
  2. Yazar: TOLGA RÜŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜNEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmada kohezyonlu zeminlerde boyut farklılıklarının eksenel (tek eksenli) dayanım üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Farklı boy/çap oranlarına sahip zemin örneklerinde serbest basınç (tek eksenli) deneyinden bulunan mukavemet değerleri arasında meydana gelebilen farklılıklar araştırılmış ve boy/çap oranlarındaki değişimlerin tek eksenli dayanım üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Kaya mekaniğinde tek eksenli basma dayanımı üzerinde boyut farklılıklarının etkili olduğu bilinmekte olup değişik boyutlardaki karot örneklerinden bulunan dayanım değerlerini standartlaştırmak için düzeltme katsayıları kullanılmaktadır. Bu araştırmada benzer ilişkilerin killi zeminler için de geçerliliği konusu irdelenmiştir
Özet (Çeviri)
The scope of this study is to investigate the effects of the variety of size on axial (uniaxial) strength in cohesive soils. The variety of the results within the the resistance values measured by unconfined compression (uniaxial) tests on soil samples with different diameter height to diameter ratios and the effect of the different size/diameter ratios on the uniaxial resistance were tested.It is known that, in the rock mechanics, the variety of the size is effective on the uniaxial compressive strength and the correction factors are in use to standardize the resistance values measured on core samples with different sizes. In this study, the similar affiliations studied on clayey soils. The results show that, the resistance and size/diameter ratio is inversely proportional