Doğal ve sentetik elyafların süperkritik karbondioksit ortamında boyanması
Dyeing of natural and synthetic fibres in supercritical carbon dioxide media
  1. Tez No: 283246
  2. Yazar: KÜBRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışma kapsamında, ticari olarak yaygın kullanılan elyaf türlerininsüperkritik karbondioksit ortamında boyanabilirliği araştırılmış ve scCO2 yöntemi ilegeleneksel boyama yönteminin avantaj ve dezavantajları karşılaştırılmıştır. ScCO2çözücü ve su içerisinde çeşitli denemeler gerçekleştirilmiştir. Denemelermordanlanmış yün elyafının doğal boyarmaddelerle ve florlu grup içeren shiff-bazıligandı olan bir boyarmaddeyle, çoklu elyaf cinsi içeren kumaşın dispers boyalarlaboyanmasını kapsamaktadır. Süperkritik karbondioksit boyama çalışmalarındascCO2'in koşulları basınç 2000-2500 psi ve sıcaklık 80-100oC'dir. ScCO2 içerisindehidrofilik boyarmaddelerin çözünmeme problemi nedeniyle bu probleme yeni birçözüm önerisi olan mikroemülsiyon tekniği yardımıyla doğal boyarmaddelerinçözünebilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, colourability to most widely-used types of fibers in mediasupercritical carbon dioxide was researched, conventional dyeing with dyeing withinscCO2 media was compared advantages and disadvantages. The sorts of experimentswere realized within water and scCO2 media. The experiments consisted of dyeingmordant wool fibers with natural dyestuffs and dyestuff shiff-base ligand, multifiberwith disperse dyestuff. Supercritical carbon dioxide?s the conditions were pressure of2000-2500 psi and temperature of 80-100 oC for dyeing within scCO2 experiments.Solubility of natural dyestuff by the aid of microemulsion technique which is a solutionlead for problem of insolving hydrophilic dyestuff within scCO2 media is searched.