Bazı elma çeşitlerinde kimyasal ve elle seyreltme uygulamalarının meyve kalitesi üzerine etkileri
Effecs of chemicals and hand thinning applications on fruit quality in some apple varieties
- Tez No: 251379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, 2008-2009 yılları arasında Isparta ili Eğirdir ilçesi Konnebucağı mevkisinde bulunan üretici bahçesinde ve Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü' nün laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada, M9 anacı üzerine aşılı 5 yaşında ?Mondial Gala? ve ?Fuji Kiku8? elma çeşitlerinde amonyum tiyosülfat (ATS) (% 1, % 2, % 3) uygulamaları tam çiçeklenmede, naftalin asetik asit (NAA) (5 ppm, 10 ppm, 15 ppm), 10-12 mm meyve iriliğinde, elle meyve seyreltme uygulaması ise haziran dökümünden sonra uygulanmıştır.Bu çalışma, elle meyve seyreltme uygulamasına alternatif oluşturmak amacıyla, çiçek seyrelticilerinden ATS ve NAA' nın bazı meyve özellikleri ve verim üzerine etkilerinin belirlenmesi için yürütülmüştür.Yapılan çalışma sonucunda ?Mondial Gala? çeşidinde NAA 15 ppm uygulaması, meyve eni, meyve ağırlığı ve renk özellikleri gibi önemli kalite değerlerini arttıran en etkili uygulama olurken, haziran dökümünden sonra yapılan elle seyreltme uygulaması da benzer sonuçlar vermiştir.?Fuji Kiku8? çeşidinde ise, meyve eni, meyve boyu ve renk özellikleri dikkate alındığında en etkili uygulamaların NAA 15 ppm ve ATS % 2 uygulamalarından elde edilmiştir. Yine ? Fuji Kiku8? çeşidinde de haziran dökümünden sonra yapılan elle seyreltme uygulaması da benzer sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been performed in Garden and Eğirdir Horticultural Research Institute laboratory which is located in Konnebucağı site in Eğirdir, Isparta in 2008-2009. In the scientific study, M9 was applied on“Mondial Gala”and "Fuji Kiku8 types ofapples which are budded; ATS (% 1, % 2, % 3) at full bloom; NAA (5 ppm, 10 ppm, 15 ppm) on fruit which have 10-12 mm massivenes; and fruit thinning are applied after June drop.This study is made in order to generate an alternative to fruit thinner application by hand and to determine some features and impacts of some blossom thinners such as Ammonium Thiosulfate (ATS) and Naphthalene acetic acid (NAA) on productivity.At the end of the study, while it is clear that NAA 15 ppm application on ?Mondial Gala? type is the most effective application which increase the quality of fruit in terms of width, weight, and colour; fruit thinner application by hand which is done after june fall yield similar results.Given the features of width, weight, and colour of fruit, it is concluded that the most effective applications on ?Fuji Kilu8? type are NAA 15 ppm and ATS % 2. Fruit thinner application by hand which is done after june yielded similar results on ?Fuji Kilu8? type.