Bazı elma çeşitlerinde farklı aşı metotları kullanılarak örtü altı ve açıkta fidan yetiştiriciliği
Nursery growing unsing different grafting methods in greenhouse and orchard at some apple varieties
- Tez No: 178819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, 2006-2007 yılları arasında Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde gerçekleştirilmiştir. Denemede, serada (yüksek plastik tünelde) elma fidanı yetiştirmenin dış ortama göre avantajları araştırılmıştır. Araştırmada Red Chief (zayıf), Breaburn (yarı kuvvetli) ve Mondial Gala (kuvvetli) elma çeşitleri, dilcikli ve yongalı aşı teknikleri kullanılarak M 9 (tam bodur) ve MM 106 (yarıbodur) elma anaçlarına aşılanmıştır.Araştırma sonucunda bütün faktörler bir arada değerlendirildiğinde aşı tutma oranı serada % 82 dış ortamda % 69, fidan boyu serada 146 cm dış ortamda 84,86 cm, sürgün çapı serada 10,71 mm dış ortamda 6,84 mm olmuştur. Serada ve dış ortamda MM 106 anacına aşılı fidanların gelişimi M 9 anacına göre daha fazla olurken, Mondial Gala çeşidinin gelişimi Braeburn ve Red Chief çeşidinden iki yetiştirme ortamında da fazla olmuştur. Aşı tekniği bakımından aşı tutma oranı dilcikli aşıda (% 82) yongalı aşıdan (%64) fazla olurken; fidan boyu, sürgün çapı ve sürgün uzunluğu bakımından fark bulunmamıştır. 1. sınıf fidan oranı; sera ortamında % 95,35 dış ortamda ise % 66,74' dür. Anaçlar bakımından 1. sınıf standart fidan oranı; M 9 anacında % 72,77, MM 106 anacında % 88,31' dir. Çeşitlere göre Mondial Gala % 88,11, Braeburn % 86,06 ve Red Chief çeşidinde % 67,46 oranında 1. sınıf fidan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at the Eğirdir Horticultural Research Institute, in the years 2006?2007. The aim of the research was to study the advantages of apple nursery growing greenhouse rather than outdoor conditions. Scions of Red Chief (dwarf), Breaburn (semi dwarf) and Mondial Gala (vigorous)apple varieties were grafted by the bench grafting and chip budding techniques on MM 106 and M 9 apple rootstocks.In result to evaluation of all factors, it was found percentage of graft survival between 82% (greenhouse) and 69% (outdoor), sapling height 84,86 (outdoor) -146 cm (greenhouse), shoot diameter 6,84 (outdoor)?10,71mm (greenhouse). Sapling development grafted on MM 106 apple rootstock morethan M9 apple rootstocks in greenhouse and outdoor conditions. In the other hand, development of Mondial Gala apple varieties was higher than Breaburn and Red Chief varieties in every conditions. As graft techniques graft survival ratio in bench graft while 82%, this ratio 64% in chip budding. In addition to sapling height, shoot diameter and shoot height was not significant. Ratio of first quality sapling was found 95,35% in greenhouse and 66,74 at outdoors. This ratio was found at M 9 (72,77%) and MM 106 (88,31%) rootstocks while it was found that Mondial Gala, Braeburn and Red Chief cultivars 88,11, 86,06 and 67,46% respectively.