Biberlerde (Capsicum annuum L.) anter kültüründe mevsim etkisi ve mikrospor gelişimi
Effect of season on pepper (Capsicum annuum L.) anther culture and microspor development
  1. Tez No: 283252
  2. Yazar: ATİLLA ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET BÜYÜKALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, 2009-2010 yılları arasında Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü seraları ve Doku Kültürü Laboratuarı ile Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Sitoloji Labatuarında yürütülmüştür. Denemede Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde yürütülen çalışmalar sonucu düşük sıcaklığa hassas 195 nolu genotip, düşük sıcaklığa tolerant olarak bilinen 421 nolu genotip, yüksek sıcaklığa hassas olan 277A nolu genotip ve yüksek sıcaklığa tolerant olarak standart çeşit tescili yapılan İnan 3363 çeşidi kullanılmıştır Araştırmada iki farklı BAP konsantrasyonu kullanılmıştır. Denenen 4 farklı genotip için en yüksek embriyo uyartımı ve bitkiye dönüşüm oranının belirlenmesi amacıyla anterler farklı zamanlarda kültüre alınmıştır. Kültüre alınan anterlerden elde edilen embriyolar bitki büyüme düzenleyici içermeyen MS ortamlarına alınmıştır. Ayrıca ortamlara dikilen anterler Ekim, Şubat, Mayıs ve Ağustos ayında her iki ortamdan da 0.,1., 2., 3., 4., 8 ve 14. günlerde alınarak carnoy fiksasyon çözeltisi ile sabitlenmiş ve DAPİ ve Asetokarmen boyama yöntemleriyle boyanarak floresan ve ışık mikroskopları ile mikrospor gelişimleri incelenmiştir.Denemenin sonucunda gerek embriyo oluşumu gerekse oluşan embriyoların bitkiye dönüşümü genotiplere, anter alma dönemlerine ve besin ortamlarına göre değişmiştir. Genotipler arasında en yüksek embriyo verimi yüksek sıcaklıklara tolerant olarak belirlenmiş olan İnan 3363 isimli kültür çeşidinden elde edilmiştir. Anter alma dönemlerinden ise en başarılı sonuçlar Nisan ve Ağustos aylarından elde edilmiştir. Besin ortamları arasında ise Kasım, Aralık, Ocak, Nisan ve Eylül aylarında I nolu ortam (MS + 30 g/l sakkaroz + % 0.25 aktif kömür+ 15 mg/l AgNO3 + 4 mg/l NAA + 0.1mg/l BAP) ve Ekim, Mart Mayıs, Temmuz ve Ağustos aylarında II nolu ortam (MS + 30 g/l sakkaroz + % 0.25 aktif kömür+ 15 mg/l AgNO3 + 4 mg/l NAA + 0.5 mg/l BAP) daha başarılı bulunmuştur. Bitkiye dönüşüm, Nisan ayında daha başarılı bulunmuştur. Mikrospor gelişiminde ise tüm genotip ve ortamlarda kültüre alınan anterlerde mikrosporların çekirdekleri yüksek oranda erime ve düşük oranda bölünmeye başlamışlar, çekirdek erimesi ve bölünmesi genotip ve dönemlere göre farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at the Greenhouse and Tissue Culture Laboratory of Alata Horticultural Research Institute and the Histology Laboratory of Department of Horticulture, the Faculty of Agriculture of the Çukurova University between 2009 and 2010. Pure line three pepper genotypes tolerant genotypes (421) and intolerant one (195) to lower temperatures, intolerant (277A) to higher temperatures and tolerant Inan 3363 cv. derived from a joint study between our department and Alata Horticultural Research Institute were employed in the present study. Two different culture media were used. The anthers were cultured at different periods (12 months) in order to determine the highest embryo stimulation and haploid plant regeneration in the examined four genotypes. Embryos were transferred to culture media hormone free transform to plant. In addition to all anthers were taken on 0.,1.,2.,3.,4.,8., and 14. days of February, May, August and October and fixed with carnoy?s solution. Development of microspores were observed cytologically using 4?-6-diamidino-2-phenylindol-2HCl (DAPI) and asetocarmen stain.At the end of the study, it was determined that both embryo development and haploid plant development varied depend on genotype, anther cultivation period and culture medium. The highest embryo ratio was obtained from İnan 3363 cultivar variety that tolerant genotypes to high temperature. The anthers cultured in April and August gave the most yielding results compared to the other periods. The more embryos were obtained from the first medium (Murashige and Skoog + 30 g/l sakaroz + 0.25 % active coal + 15 mg/l silver nitrate + 4 mg/l naphthalene acetic acid + 1 mg/0.1 benzyl amino purin) in the November, December, January, April and September and second medium (Murashige and Skoog + 30 g/l sakaroz + 0.25 % active coal + 15 mg/l silver nitrate + 4 mg/l naphthalene acetic acid + 1 mg/0.5 benzyl amino purin) in October, March, May, July and August. Propotion of empty microspore increased as from first day of culture. Division of nucleus begun on the first day of anther culture.