Klonal elma yetiştiriciliğinde tarımsal yayımın rolü; Konya ili Çumra ilçesi örneği
Agricultural extension role in clonal apple growing: A case study of Çumra district in Konya province
- Tez No: 283251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Klonal anaçlı elma yetiştiriciliği Konya İli Çumra ilçesindeki üreticiler için önemli bir tarımsal faaliyettir. Çumra ilçesindeki 42 klonal anaçlı elma yetiştiricisinin tarımsal bilgi kaynaklarını tespit edebilmek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Yetiştiricilerin sosyo-ekonomik özelliklerine göre yetiştiricilerin %51,23'ü 50 yaşın altındadır. Bu çalışma alanındaki yetiştiriciler klonal anaçlı elma yetiştirmek için günde ortalama 5,98 saat çalışmaktadır. Eğitim seviyesi yüksek bulunan yetiştiricilerin %55'i elma yetiştiriciliği konusunda kitap ve CD satın almaktadır. Klonal anaçlı elma yetiştiricilerinin en önemli bilgi kaynakları %40,85 ile Ziraat Mühendisi/teknisyen ve %17,99 ile radyo-TV'dur.
Özet (Çeviri)
Klonal apple growing is one of the main agricultural activity for farmers in Çumra, Konya. A survey was conducted in Çumra province with 42 growers to find out their agricultural information sources. Findings related to socio-economic characteristics showed that %51,23 of the respondents were younger than 50 years of age. In this research area, growers spents an average 5,98 hours of total working day in clonal apple growing. İt was also found that their educational level is high and 55% of them are buying boks and CD?s about apple growing. Clonal apple growers prefer agricultural engineers/technicians as a main information source with 40,85% and radio-TV with 17,99%.