Delta katkılı yarı iletkenlerin elektronik özellikleri
Electronic properties of delta doped semiconductors
- Tez No: 283268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yarıiletkenlerin birkaç atom tabakası kalınlığındaki (10-50 Ao) bir bölgesinin yüksek oranlarda katkılanması ile elde edilen yarıiletkenlere delta-katkılı yarıiletkenler denir. Bu tezin temel amacı delta katkılanmış bölgede Poisson denklemini çözerek potansiyel profilini bulmak ve bu profili kullanarak Schrödinger denklemini çözmektir. Schrödinger denkleminin çözümü enerji seviyelerini ve her seviyedeki elektron yoğunluklarını verir. Seviyelerde tutulan elektronlar ayrıca Poisson denkleminden elde edilen potansiyeli etkilediğinden Poisson ve Schrödinger denklemlerinin kendi içinde uyumlu çözülmesi gerekir. Poisson/Schrödinger denklemleri etkin kütle ve Hartree yaklaşımı çerçevesinde çözülmüştür. Çözümler analitik ve sayısal yöntemlerin uygun bir birlikteliği içinde yapılmıştır. Bu denklemlerin çözümünden delta katkılı bölgedeki potansiyel profili, enerji seviyeleri, dalga fonksiyonları, her seviyedeki elektron yoğunluğu gibi elektronik özellikler bulunmuştur. Bu parametrelerin sıcaklığa, katkılama oranına, katkılama bölgesinin kalınlığına bağlılığı araştırılmıştır. Hartree yaklaşımında ihmal edilen elektron-elektron etkileşmelerinin sonucu ortaya çıkan ve ?değiş-tokuş? (exchange) olarak bilinen etki de göz önüne alınarak problem yeniden çözüldü.
Özet (Çeviri)
Semiconductors doped at high concentrations in a region with a few atomic layer thickness (10-50 Ao) are called delta-doped semiconductors. The main purpose of this thesis is to solve the Poisson equation in a delta doped region and find the potential profile and use it to solve the Schrödinger equation. The solution of Schrödinger equation provides the energy levels and the electron concentration at each level. The electrons at each level in turn effects the potential obtained from the solution of Poisson equation, the Poisson and Schrödinger equations must be solved in a self-consistent manner. The Poisson/Schrödinger equations are solved in the framework of Hartree and effective mass approximations. The solutions are obtained in a proper combination of analytical and numerical methods. From these solutions the potential profile, the energy levels, the wave functions, the electron concentration at each level are obtained in the delta doped region of the semiconductor. The dependence of these parameters on doping concentration and on the width of doped region are also investigated. The problem is solved again by taking into account the exchange interaction that is neglected in the Hartree approximation.