Faz değiştiren maddelerin nano malzemelerle kullanımının araştırılması
Investigation using phase change material with nano particules
- Tez No: 283270
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME Ö. PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Termal enerji depolama (TED) enerji sorununa alternatif çözümler sunmaktadır. Bu çalışmada TED'de kullanılan faz değiştiren maddelerin (FDM) termal özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla nano malzeme kullanımı araştırılmıştır. TED sistemlerinde, genellikle FDM olarak tercih edilen, parafinin nano kompozitleri hazırlanarak karakterizasyonu yapılmış ve termal özellikleri araştırılmıştır. Nano kompozit hazırlamada sol-jel tekniğiyle sentezlenen nano magnetit (Fe3O4) ve karbon nanotüp kullanılmıştır. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri nano magnetit partiküllerin boyutlarının 25-650 nm arasında, oleik asitle stabilizasyonu sonucunda ise 4-9 µm aralığında olduğunu göstermiştir. Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) analizleri parafinin gizli ısı depolama kapasitesine oranla karbon nanotüplü kompozitlerin depolama kapasitesinin %11,5 - %23 ve magnetit demir nano partiküllü kompozitin ise %1,7 kadar arttığını göstermiştir. Faz değişim aralıklarında ise önemli bir değişiklik gözlemlenmemiştir. Isınma ve soğuma eğrileri ise FDM'nin ısıl iletkenliğinin nano malzeme kullanımıyla artırılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Thermal energy storage (TES) provides alternative solutions to the energy problem. In this study, using nano materials with the purpose of enhancing thermal properties of phase change materials (PCM) used for TES has been investigated. Nano composites of parafins, which are the mostly preferred PCMs in TES systems, are prepared, characterized and thermal properties has been determined. For preparing nano composites nano magnetit (Fe3O4) prepared with sol-gel method and carbon nano tubes has been used. Scanning Electronic Microscope (SEM) analysis has revealed that size of nano magnetit particules that has been in the range of 25-650 nm was increased to 4-9 µm after stabilization with oleic acid. According to Differential Scanning Calorimeter (DSC) results, latent heat storage capacity of paraffin has been increased by 11,5 ? 23 % for PCM-carbon nanotube composites and by 1,7% for PCM-nano magnetit composite. No significant changein the phase intervals were observed. Heating and cooling curves showed that thermal conductivity of PCMs can be increased by using nano particles.