Dikarboksilik asit grupları içeren geçiş metal komplekslerinin hidrotermal sentezi, UV etkileşimlerinin ve katalitik aktivitelerinin incelenmesi
Hydrothermal synthesis of transition metal complexes containing dicarboxylic acid groups, investigation of their UV properties and catalytic activities
- Tez No: 283271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada 2,6-piridindikarboksilik asit, 2,3-piridindikarboksilik asit ve ftalik asit ligandları kullanılarak hidrotermal yöntem ile Cu (II), Co (II) ve Cr (III) metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, TG/DTA, yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen metal komplekslerinin UV etkileşimleri ve katalitik aktiviteleri incelenmiştir. Sentezlenen metal kompleksleri UV ışığına maruz kaldığında UV absorplayıcı özelliğe sahip olduğu görülmüştür. Katalitik aktivitenin belirlenmesinde HPLC cihazı kullanılmıştır. En yüksek katalitik aktiviteyi Cu (II) kompleksinin gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Cu (II), Co (II) ve Cr (III) compounds were synthesized with hydrothermal synthesis by using 2,6-pyridinedicarboxylic acid, 2,3-pyridinedicarboxylic acid and phthalic acid ligands. The characterizations of all the synthesized compounds were determined by using FT-IR, TG/DTA, techniques. Their UV interactions and catalytic activities have been investigated. When exposed to UV light of the synthesized metal complexes were found to be UV-absorbers feature. HPLC was used to determine the catalytic activity. The highest catalytic activity of Cu (II) complex showed.