Thermal performance enhancement of micro-encapsulated phase change material/geopolymer composites through graphite platelets and nano-additives for building energy storage applications
Bina uygulamalarında enerji depolama amacıyla kullanılan mikro kapsüllü faz değiştiren madde/jeopolimer kompozitlerinin termal performansının grafit ve nano parçacıklar aracılığıyla iyileştirilmesi
  1. Tez No: 783843
  2. Yazar: TOLGA TAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA AKGÜL, PROF. DR. DEREK KEITH BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sürdürülebilir ve enerji harcamalarının minimum düzeye indirildiği düşük enerjili bina ihtiyacı artmaktadır. Giderek artan bu ihtiyacı kullanıcı termal konforunu gözeterek karşılamak ise başlıca zorluğu oluşturmaktadır. Son yıllarda, binaların dış cephesinin ısıl enerji depolama kapasitesinden yararlanmaya çalışan yöntemler hızlı bir şekilde geliştirilmektedir. Mikroenkapsüle faz değiştiren maddelerin (mFDM) yüksek depolama kapasitesini, yüksek ısı iletkenliği olan atık malzemelerle birleştirmek; ısıl depolama kapasitesi ile birlikte, üretilen malzemenin genel performansının da artmasını sağlayarak, sürdürülebilir, çevre dostu ve düşük maliyetli kompozitlerin üretilmesine olanak tanımaktadır. Bu çalışmanın amacı, farklı tipteki bağlayıcı/ mFDM kompozitlerinin termofiziksel, mekanik ve mikroyapı özelliklerini analiz etmek ve bu kompozitleri bina dış cephesi uygulamaları için incelemektir. Kompozitler, değişik kimyasal kompozisyonlarda ve yerel olarak temin edilebilen farklı tipteki atık malzemeler ve mFDM erime sıcaklıkları (24°C) göz önüne alınarak hazırlanacaktır. Ayrıca, nano-tanecik ve grafit ilavesi ile mFDM/jeopolimer kompozitlerinin ısıl ve mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Deney sonuçları, gelişmiş termal ve yeterli mekanik özelliklere sahip jeopolimer kompozitlerin, jeopolimer matrisine nanopartiküller ve grafit levhacıklar dahil edilerek geliştirildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The demand for sustainable, low-energy buildings with minimized operating costs is increasing. Meeting this ever increasing demand while providing sufficient occupant thermal comfort is a challenge. In the recent years, solutions that try to utilize the thermal energy storage potential of the building envelope are being developed at a rapid pace. Combining the high storage capacity of micro-encapsulated phase change materials (mPCM) with high thermal conductivity waste materials lead to sustainable, low-carbon and low-cost composites. This research is intended to measure and analyze the mechanical, microstructural, and thermophysical properties of different types of mPCM incorporated geopolymer composites for building envelope applications. Several types of locally available waste materials with varying chemical compositions will be prepared with PCMs with melting point of 24℃. Furthermore, nano-SiO2, nano-TiO2, and graphite platelets were added in order to enhance the mechanical and thermal properties of the mPCM/geopolymer composites. The experiment results showed that geopolymer composites with enhanced thermal and sufficient mechanical properties were developed by incorporating nanoparticles and graphite platelets into the geopolymer matrix.