Borik asidin dehidratasyonu
Boric acid dehydration
- Tez No: 283290
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada; analitik kalite (merck) borik asit ve piyasadan temin edilen düşük sülfatlı teknik borik asidin (teknik-kristal) dehidratasyonu mukayeseli olarak incelenmiştir. Kalsinasyon ya da termal analiz çalışmaları statik ve dinamik olmak üzere iki yöntemle gerçekleştirilmiştir. Statik yöntemle yapılan kalsinasyon çalışmaları sırasında farklı sıcaklıklarda elde edilen kalsinasyon ürünlerinin yapısal suyunu kontrol amacıyla FTIR ölçümleri yapılmıştır. Borik asidin farklı sıcaklıklarda dehidratasyonu gerçekleştirilerek meydana gelen ara ürünlerin yapıları XRD ile aydınlatılmıştır. Ayrıca, faz geçiş sıcaklıkları TGA ve DTG ile ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, dehidration of analytical grade boric acid and boric acid containing low level sulfate purchased in market were investigate and results were compared. Calcination or thermal analysis studies carried out by two methods, including static and dynamic. Water content of calcinations products obtained at different temperatures was investigated by FTIR measurements in static method Boric acid intermediate products obtained by dehydration at different temperatures were investigated by XRD. In addition, the phase transition temperatures were investigated in detail with the TGA and DTG.