Kırka tinkalinin özelliklerinin belirlenmesi
Studies of characteristics of Kırka's tincal
  1. Tez No: 84465
  2. Yazar: EBRU BİRLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GEDİKBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET Tinkal cevherinin Türkiye'deki en büyük rezervi Kırka'dadır. Türkiye ekonomisi için önemli olan Tinkal bir sodyum borat bileşiğidir. Doğada saf olarak bulunmaz, killer ve bir takım safsızlıklar içerir. Bu safsızlıklar ve killer, kırma ve yıkama işlemleriyle giderilerek konsantre tinkal elde edilir. Bu çalışmada; tinkal ve konsantre tinkal numunelerinde dehidratasyon çalışmaları yapılarak, orjinal ve dehidratize tinkal numunelerinin asitteki ve sudaki çözünürlükleri incelenmiştir. Tinkal ve konsantre tinkalden 350-400 ° C'de kristal sularının tamamının uzaklaştığı gözlenmiştir. Suda ve asit çözeltilerinde 350 °C 'ye kadar boraks tuzlarının çözünürlüklerinin arttığı, bu sıcaklıktan itibaren de 550 °C'ye kadar azalma göstrediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The biggest rezerve of tincal ore in Turkey is in a place called Kırka near Eskişehir. As an important substance for Turkish economic life tincal is a compound of sodium borate. It is not found purely and contains some impurities and clays at the nature. By using cracking and washing processes concentrated tincal is obtained from these impurities and clays. In this study, after dehyratization of and concentrated tincal, the solubilities of original and dehydratized tincal samples were investigated in water and hydrocloric acide. It was observed that the crystalline water of tincal and concentrated tincal was completely removed at 350-400 °C. Also it was observed that the solubilities of borax salts in water and asidic solutions tended to raise by 350 °C and above this temperature to 550 °C some decreasing was observed.