Araştırma merkezlerinin kurumsallaştırılması: Aakarya Üniversitesi örneği
Institutionalization of research centers : The case of Sakarya University
- Tez No: 283300
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Üniversite Araştırma Merkezleri, üniversitelerdeki mevcut bilgi ve deneyimlerin araştırma, geliştirme ve uygulama faaliyetleri için kullanılarak ülkenin bilimsel, teknolojik, kültürel ve sanatsal alt yapısının güçlendirilmesine katkı sağlayan en önemli kuruluşlardır. Bu faaliyetlerin başarısı ve katkısı, araştırma merkezlerinin hedeflerini belirleyerek bu hedeflerini gerçekleştirirken kurum politikasına sahip olmasına, elde edilen kaynaklardan daha fazla pay alabilmesine, ihtiyaçları belirleyebilmek ve buna göre karşılayabilmek için daha fazla ölçme-izleme faaliyetleri gerçekleştirmesine, yönetimsel yapıların kurulması ve işlerin rutin hale getirilmesine bağlıdır. Ne yazık ki araştırma merkezlerinin birçoğu çalışma kapsamında incelediğimiz birçok faktör sebebiyle sistemli, verimli ve aktif bir şekilde çalışamamakta ve kuruluş hedeflerine uygun çıktılar elde edememektedir.Çalışma kapsamında , uygulama örneği olarak Sakarya Üniversitesinde Rektörlüğe bağlı birimler olarak kurulan 15 Araştırma merkezi ve SAÜ Teknokent seçilmiştir. Bunun yanısıra, ülkemizde devlet ve vakıf üniversitelerinde aktif faaliyet gösteren başarılı araştırma merkezleri de uygulama süreci içinde incelenmiştir. Teknoloji yol haritaları metodu yardımıyla üniversite araştırma merkezlerinin kurumsallaşma hedefine yönelik ihtiyaçları tespit edilerek, Araştırma merkezlerinin kurumsallaştırılması konusunda önerilerden oluşan bir yol haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The University research centers are the most important instutions that they aim to contribute strenghthening the country?s scientific , technological , cultural , artistic infrastructure , using exist knowledge and experience in universities for research, development and implementation activities. The success and contribution of these activities are related to more policy of institution , more funding as a proportion of available funding , more intensive monitoring of the ability to meet program requirements , and much more elaborate and routinized administrative structures meanwhile they achieve their objectives. Unfortunately , most of university research centers aren?t operated systematical , efficently and active so they are unable to achieve outputs that are suitable for their objectives of establishing because of many factors that reviewed under the scope of work.In this study , Sakarya University Research Centers and SAU Technopolis were choosen as case study. Additionally , successful research centers of other state and private universities in country were examined in section of application. The needs of research centers about institutionalization were analyzed with technology roadmapping method . After then a technology roadmap that contain proposals about institutionalization of research centers was created.