Rehberlik ve araştırma merkezlerinin tanı, değerlendirme ve izleme süreçlerinin incelenmesi: Burdur ili örneği
Examination of educational evaluation processes of guidance and research centers: The example of Burdur province
  1. Tez No: 988635
  2. Yazar: İSMAİL ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ÇELİK DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Burdur ilindeki RAM'larda görev yapan öğretmenlerin özel gereksinimleri olan çocukların tanı, değerlendirme ve izleme süreçleri hakkındaki görüş ve önerilerini betimlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma nitel araştırma desenleri arasında yer alan durum çalışması ile desenlenmiştir. Araştırmaya ilişkin örneklem Burdur ilindeki RAM'ları kapsadığından Burdur Merkez RAM, Gölhisar RAM, Bucak Abdurrahman Taş RAM'da görev yapan 15 öğretmen araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ve araştırmacı günlüğü kullanılarak elde edilmiştir. Görüşmeler ve araştırmacı günlüğü yoluyla elde edilen veriler, tümevarımsal bir yaklaşımla tematik analiz kullanılarak çözümlenmiştir. Sonuçlar, eğitsel değerlendirmenin öğrencinin akademik, bilişsel ve sosyal gelişimini destekleyen çok boyutlu bir süreç olduğunu, tanılama, yönlendirme, izleme ve rapor yenileme basamaklarıyla sistematik olarak yürütüldüğünü göstermektedir. Süreç, resmi belgeler ve standart formlar kadar öğretmen gözlemleri, aile görüşmeleri ve çoklu kaynaklardan elde edilen verilerle bütünleşik bir şekilde yürütülmekte; öğrencinin bireysel performansı ve sosyal uyumu dikkate alınarak en az kısıtlayıcı ortam ilkesine uygun yönlendirme sağlanmaktadır. Ancak ailelerin müdahalesi, kurumsal kapasite yetersizlikleri, materyal ve araç eksiklikleri, zaman yönetimi sorunları ve personel kaynaklarındaki sınırlılıklar sürecin etkinliğini olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to describe the opinions and suggestions of teachers working in Regional Education Centers (RAMs) in Burdur province regarding the diagnosis, assessment, and monitoring processes of children with special needs. The research was designed using a case study, which is among the qualitative research designs. Since the sample of the research covers the RAMs in Burdur province, 15 teachers working in Burdur Central RAM, Gölhisar RAM, and Bucak Abdurrahman Taş RAM were included in the research. The data of the research were obtained using a semi-structured interview form and a researcher's journal. The data obtained through interviews and the researcher's journal were analyzed using thematic analysis with an inductive approach. The results show that educational assessment is a multidimensional process that supports the academic, cognitive, and social development of the student, and is carried out systematically with the steps of diagnosis, referral, monitoring, and report renewal. The process is carried out in an integrated manner with official documents and standard forms, as well as teacher observations, family interviews, and data obtained from multiple sources; referral is provided in accordance with the principle of the least restrictive environment, taking into account the student's individual performance and social adjustment. However, family interference, insufficient institutional capacity, lack of materials and tools, time management problems, and limitations in personnel resources negatively affect the effectiveness of the process.