E-devlet araştırma merkezlerinin incelenmesi: Türkiye için bir model önerisi
Examination of e-government research centers: A model proposal for Turkey
- Tez No: 705540
- Danışmanlar: PROF. DR. METE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
E-Devlet araştırma merkezlerinin incelenmesi, desteklenmesi ve geliştirilmesi e-Devlet ekosisteminin etkinleştirilmesi bakımından faydalıdır. Ayrıca, bu tür merkezler vasıtasıyla e-Devlet çalışmalarına ilişkin olarak hem kavramsal gelişimin sağlanması hem de var olan veya planlanan uygulamaların bilimsel bir zeminde incelenmesinin ve geliştirilmesinin önem arz ettiği anlaşılmaktadır. Bu çalışmada, e-Devlet ve e-Dönüşüm alanında akademik bakış açısının kurumsal bir yapı ile üniversitelerin bünyelerinde kurulan merkezler marifetiyle kazanılması hususu, e-Devlet ekosisteminin sürdürülebilirliği açısından değerlendirilmiştir. Bu anlamda, öncelikle e-Devlete ilişkin kavramsal ve kuramsal çerçeveyi ortaya koymak adına literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra Dünya'daki önde gelen e-Devlet araştırma merkezleri ile Türkiye'de bir dönem aktif çalışmalar yapmış veya halen aktif olan e-Devlet araştırma merkezleri incelenmiştir. Merkezler; resmi internet siteleri, belgeler, makaleler, arşivler üzerinden incelenmiş olup aktif olmayan merkezlere ilişkin arşiv incelemeleri ve mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasında, Türkiye'de e-Devlet alanında uzmanlaşmış, gerekli yetkilerle donatılmış, organizasyon yapısı ve insan kaynakları bakımından güçlü, mali açıdan desteklenen, e-Devlet ekosistemindeki paydaşların katılımıyla çalışmalarını gerçekleştiren, esnek ve bağımsız yapıda, bir üniversite çatısı altında kurulacak bir araştırma merkezi ihtiyacı olduğu anlaşılmıştır. Dolayısıyla, başarılı örnekler olarak karşımıza çıkan, söz konusu merkezlerin dikkat çeken, e-Devlet çalışmalarında katkıda bulunabilecek ve sürdürülebilirliği sağlayacak özelliklerinden hareketle Türkiye için bir e-Devlet Araştırma Merkezi Modeli öneri olarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Examination, support, and development of e-Government research centers are beneficial in terms of activating the e-Government ecosystem. In addition, it is understood that it is important to provide conceptual development and examine and develop existing or planned applications on a scientific basis regarding e-Government studies through such centers. In this study, the issue of acquiring an academic perspective in the field of e-Government and e-Transformation through an institutional structure and centers established within universities has been evaluated in terms of the sustainability of the e-Government ecosystem. In this sense, first of all, a literature review was conducted to reveal the conceptual and theoretical framework of e-Government. Then, the leading e-Government research centers in the world and the e-Government research centers that have been active for a while or are still active in Turkey were examined. Centers; official websites, documents, articles, and archives were examined and archive analyzes and interviews were carried out regarding closed centers. In the thesis study, it is understood that there is a need for a new research center established within a university that is specialized in the field of e-Government; has a flexible and independent structure, is financially well-supported, equipped with the necessary authority, with a strong organizational structure, and qualified human resources, and has the capacity of carrying out its work with the participation of the stakeholders who constitute e-Government ecosystem. Therefore, an e-Government Research Center Model for Turkey has been developed as a proposal, based on the remarkable features of the aforementioned centers, which stand out as successful examples, contribute to e-Government studies and ensure sustainability.