Bor ve iyonlarının seviye yapılarının teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of level structures for boron and its ions
- Tez No: 283306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, atom ve iyonların yüksek duyarlıklı enerji seviyeleri hesaplamalarında kullanılan teorik yöntemlerden biri olan çok konfigürasyonlu Hartree-Fock (Multiconfiguration Hartree-Fock-MCHF) yaklaşıklığı kullanılarak Bor atomunun ve iyonlarının (B I-V) öz-uyarılmış seviyelerinin enerjileri ve bu seviyeler arasındaki geçişler için dalga boyları, ağırlıklı salınıcı şiddetleri ve geçiş olasılıkları hesaplanmaktadır. Relativistik düzeltmeler için Breit-Pauli Hamiltonyeni alınmaktadır. İlk bölümde; B I-V ile ilgili yapılmış çalışmalar, ikinci bölümde; çok elektronlu sistemler, çok konfigürasyonlu Hartree-Fock yöntemi, Breit-Pauli relativistik düzeltmeler ve enerji seviyeleri arasındaki geçişler hakkında özet bilgiler verilmektedir. Elde edilen sonuçlar diğer çalışmalar ile karşılaştırmalı olarak tablolar halinde son bölümde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, energy levels, wavelengths, weighted oscillator strengths and transition probabilities for Boron atom and its ions (B I-V) have been calculated using multiconfiguration Hartree-Fock approximation which is configuration interaction method. This method allows the highly accuracy calculations. In addition, Breit-Pauli Hamiltonian are taken for relativistic corrections. In the first chapter previous works on B I-V have been given. Second chapter deals with the concept of many electrons systems, multiconfiguration Hartree-Fock method, Breit-Pauli relativistic corrections and transition probabilities. In the last chapter results obtained have been compared with the other experiments and calculations.