Bazı aktinit atomlarının atomik yapı hesaplamaları
Atomic structure calculations of some actinide atoms
  1. Tez No: 283305
  2. Yazar: GÜLDEM ÜRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, nötral aktinyum, protaktinyum ve bazı iyonları ile üç kez iyonlaşmış toryumun, dört ve beş kez iyonlaşmış uranyumun ve nötral lavrensiyumun enerji seviyeleri, elektrik dipol, elektrik kuadrupol ve manyetik dipol geçiş parametreleri gibi atomik yapı hesaplamaları yapılmaktadır. Hesaplamalar, Breit-Pauli relativistik düzeltmeleri ve elektronların karşılıklı etkileşmelerini içeren çok konfigürasyonlu Hartree-Fock (MCHF+BP) ve tersinir foton etkileşimi (Breit) ile kuantum elektrodinamik katkıları içeren çok konfigürasyonlu Dirac-Fock (MCDF+B+QED) yöntemleri kullanılarak oluşturulmaktadır.İlk bölümde; incelenen atom ve iyonlar ile ilgili yapılmış mevcut çalışmalar; ikinci bölümde, MCHF+BP ve MCDF+B+QED yöntemleri hakkında özet bilgiler verilmektedir. Dalga fonksiyonları ve bazı relativistik düzeltmeler, MCHF atomik yapı paketi ve GRASP programı kullanılarak hesaplanmaktadır. Elde edilen sonuçlar diğer deneysel ve teorik çalışmalar ile karşılaştırmalı olarak üçüncü bölümde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, atomic structure calculations such as energy levels, electric dipole, electric quadrupole and magnetic dipole transition parameters for neutral actinium, protactinium and some ions and three times ionized thorium, four and five times ionized uranium and neutral lawrencium have been made. These calculations have been performed using the multiconfiguration Hartree-Fock (MCHF) method including the Breit-Pauli relativistic effects and the multiconfiguration Dirac-Fock (MCDF) method including the transverse photon (Breit) and quantum electrodynamic (QED) contributions.In the first chapter previous works on Ac, Pa and some ions of these, and Th IV, U V, U VI and Lr I have been given. The second chapter deals with the multiconfiguration Hartree-Fock and multiconfiguration Dirac-Fock methods. Wavefunctions and some relativistic corrections have been evaluated using the MCHF atomic structure and GRASP package. In the third chapter results obtained have been compared with other experimental and theoretical works.