Pulsarların galaksideki dağılımları, ışımaları ve oluşumlarında nötrino-çekirdek simülasyonları
Distribution and luminosity of galactic radio pulsars and neutrino-nucleus simulations of their formation
- Tez No: 283319
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GULİYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Genç galaktik radyo pulsarların uzay dağılımları incelenerek ve aralıkları bakımından galaktik düzlemden sapmaları belirlendi. Süpernova ortamında çift-çift 48-54Cr, 52-60Fe, 232Th ve 236,238U çekirdeklerinin nötr-akım nötrino-çekirdek saçılma reaksiyonlarının tesir kesitleri hesaplandı. Manyetik dipol rezonansından küçük enerjilerde nötrino saçılma tesir kesitlerinin nötr-akım eksenel vektör matris elemanlarının toplam gücüne bağlı olduğu gösterildi. QRPA metodunun demir ve aktinit bölgesindeki deforme çekirdeklerde ? -çekirdek saçılma reaksiyonlarının toplam ve diferansiyel tesir kesitlerini detaylı şekilde açıklayabildiği gösterildi. Bu teori çerçevesinde, belirli çekirdeklerde Kabuk Model gibi geleneksel nükleer modellerin zorluklarla karşılaştıkları durumlar için, ? -çekirdek saçılma tesir kesitlerinin temel nicelikleri incelendi. Enerjileri 30 MeV'tan küçük nötrinolar için tesir kesitine manyetik dipol M1 uyarılmalarının etkisinin büyük olduğu gösterilmiştir. T ? =5-10 MeV sıcaklıklar arasında tesir kesitleri maksimuma ulaştıktan sonra sıcaklığın artmasıyla (T ? >10MeV) eksponansiyal olarak azalır. Nötrino-çekirdek uyarılma tesir kesitlerinin hesaplamaları Lee Yaklaşımı'nın küçük nötrino enerjilerinde deforme çekirdekler için iyi bir yaklaşım olmadığını göstermiştir. Süpernovaların oluşumu esnasında farklı patlama mekanizmaları (stalled shock) durumundaki enerji transferlerini hesaplanabilmesini sağlayan T ? ve nötr-akım Gamow-Teller ? t3 matris elemanları cinsinden olan ? -çekirdek saçılma reaksiyonlarının integral tesir kesitleri için analitik bir ifade türetilmiştir. Teorik olarak elde edilen integral ve diferansiyel tesir kesiti değerleri Kabuk Model sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Kütle numarası A'nın artmasıyla ortalama tesir kesiti için teorik öngörülerle elde edilen sonuçların diğer teorik sonuçlarla benzer davranışlar sergilediği gösterildi. Yapılan araştırmalar QRPA'nın diğer yaklaşımlardan daha avantajlı olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar gelecekte yapılması planlanan ? -çekirdek saçılma deneylerinde nükleer modellerin parametrelerinin araştırılması için deneysel araç olması ve diğer tekniklerle ulaşılandan daha yüksek enerjilerde nötrino çekirdek etkileşmeleri hakkında bilgimizin genişlemesini mümkün kılması açısından ümit vericidir.
Özet (Çeviri)
The deviations of the spiral arms from the galactic plane in terms of and were found by examining the spatial distribution of young galactic radio pulsars. Using the new data of pulsars the anti-correlation between the characteristic age and real age of pulsars were derived and a new luminosity function was constructed.We have calculated the cross sections of the neutral-current neutrino-nucleus ( ? -Nucleus) induced scattering reactions on even-even 48-54Cr, 52-60Fe, 232Th and 236,238U nuclei . At energies below the magnetic dipole resonance neutrino scattering cross section depends only on the total strength of the neutral current axial vector matrix elements. We have demonstrated that in deformed nuclei of iron region and actinide nuclei, QRPA is able to describe the total and differential cross-sections of ? -Nucleus scattering reactions in details. In the frame of this theory, the main values of ? -Nucleus scattering cross sections for investigations of nuclear collective M1 excitations have been calculated in the case where traditional nuclear models, such as Shell Model, have some difficulties for certain nuclei, neutrino energies and temperature regions in the supernova. It is shown that effect magnetic dipole M1 excitations to cross-sections is largest for neutrino energies smaller than 30 MeV. The enhancement of the cross-section due to the finite temperature (T ? =5-10 MeV) is reduced to high temperature (T ? >10MeV). The result of calculations of the neutrino-nucleus excitations cross-sections shows that Lee?s suggestion ( ?? 3 ? B(M1) is not a very good approximation at small neutrino energies (E ?