Düşük gürültülü nükleer spektroskopi yükselteçi gerçekleştirilmesi
- Tez No: 19549
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu tezde, tarihsel gelişimi 1920 yıllarına kadar dayanan, nükleer ölçüm düzeneklerinin temel taşların dan sayılan, düzeneğin ayrım gücüne önemli katkıları olan, duşak gürültülü bir nükleer spektroskopi ana yükselteçi geliştirilmiştir. Maksimum yükseilme 12öü'dir ve ara delerler kademesiz ayarlanabilmeğedir.Bu yükselteç aynı zamanda, detektörden ön yükselteç kanalıyla gelen pulsların uygun biçimde şekillendirilmesini de sağlamak tadır. Zamansa biti 2 Ps ve yarı-gaussian (semi-gaussiQn) türündedir. Yukselteç her iki yönlü pulsları da işleyebilir. Çıkış empedansı düşük yapılarak, koaksiyal kabloları ( 50sı veya 93ü ) sürebilmesi sağlanmıştır. Güç harcaması? 15 V ve + 40 mA ' dir. Girişe aktarılmış gürültüsü 4 yv (etkin) daha azdır. Nükleer bilim çalışmalarında önemli yer tutan bu bölümün gerçekleştirilmesinin, ülkemizde bir konuda yapılan çalışmalara küçümsenmeyecek katkıları olacağını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since 1920, intensive research on the nuclear spectroscopy amplifiers as a main building block of a nuclear measurement system is carried out in many laboratories to obtain low noise and high resolution. Investigating and developing such an amplifier is the aim of tnis thesis. Providing continously adjustable gain of 128ü and semi-gaussian time shaping with a time constant of 2 /'s is accomplished. Both polarity input pulses are accepted. Low output impedance of the amplifier allows to drive coaxial cables (50.fi - 93ji ). Noise referred to input is less than 4 /'Vrms. Power requirements are + 15 V and maximum + 40 rnA. Due to its important role in nuclear research, development and realisation of this spectroscopy amplifier, hoping our country will have significant benefits.