Uçak endüstrisinde kullanılan alüminyum alaşımlarının elektrik direnç nokta kaynak yöntemi ile birleştirilmesi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructure and mechanical properties of RSW (resistance spot welding) welded aluminium alloys
  1. Tez No: 283334
  2. Yazar: SENCER ALİ ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde uçak ve savunma endüstrisinde kaynak kabiliyeti bakımından farklılık arz eden AA5754 (AlMg) ve AA6061 (AIMgSi) alüminyum alaşımları sıkça kullanılmaktadır.Bu alüminyum alaşımları elektrik direnç nokta kaynak yöntemi (EDNK) ve farklı kaynak parametreleri ile birleştirilmiştir. Farklı kimyasal kompozisyona sahip, değişik kaynak parametreleriyle birleştirilen alüminyum malzemelerin, birleştirme bölgelerinde meydana gelen mikroyapılar incelenmiştir.Mekanik özelliklerin belirlenmesinde mikro sertlik ölçümleri alınmıştır. Kaynaklı ve kaynaksız bölgelerden alınan numunelere çekme testleri uygulanmıştır. Mekanik testlerden elde edilen değerler ve mikroyapı değişimleri incelenerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aluminium alloys that are different from the other wrought aluminium alloys with respect to their weldability, namely 6061(AlMgSi) and 5754(AlMg), are often used in aerospace industry today.These alloys are combined with different welding parameters and through RSW method. The micro-structural changes occuring at the joint areas of the aluminum Materials of different chemical compositions combined through different Welding parameters were examined with microstructure microscopeTo identify the mechanical properties,micro-hardness measurements were made. Tension tests were applied on the specimens obtained from the welded regions. The values obtained from the mechanical tests and the micro-structural changes obtained from micrographs were analyzed.