İnce cidarlı 6063-T6 alüminyum tüpün yük taşıma kabiliyetinin arttırılması
Load cariying capacity improwoment of thin walled al 6063-T6 tube
  1. Tez No: 283335
  2. Yazar: HAKKI TANER SEZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN GENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
6063-T6 Alüminyum alaşımından imal edilmiş ince cidarlı tüp geometrisindeki kirişin yük taşıma kabiliyetini arttırmak için PVC köpük, cam fiber ve AISI 430 kalite paslanmaz çelik kullanılmıştır. Numunenin yüzeyinde flame şeklindeki cam fiberin, PVC köpük kullanılarak, PVC köpük kullanılmadan ve ?I? formundaki paslanmaz çeliğin eğme davranışı üzerindeki etkileri sistematik olarak incelenmiştir. Mesnetler arası ?210 mm? olan üç nokta eğme testi mekanik davranışın belirlenmesinde kullanılmıştır.Deney sonuçlarında yük taşıma kabiliyetinde %185 değerine ulaşan artışlar sağlanırken, enerji absorbe etme miktarlarında %193 `e varan iyileşmeler görülmüştür. Özgül yük taşıma kabiliyetindeki artışta %12, özgül enerji absorbe etme kabiliyetindeki artışta %9.7 değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to improve load carrying capacity of thin-walled tubular beam made of Al 6063-T6 alloy, PVC foam, glass fiber and AISI 430 quality stainless steel were considered for the reinforced components. Effect of woven glass fiber in filament form on the surface of specimens with and without PVC foam and stainless steel in ?I? form on bending performance were investigated systematically. Three-point bending test with 210 mm of jig span was used in mechanical characterization. From the results of experiments, it seen that both load-carrying capacity and energy absorbing capacity significantly increased by the application reinforcing. Accordingly, specific values (for load carrying as well as energy absorbing) also were increased. The maximum specific load carrying capacity was found to be 30.1 KN/kg for the specimen reinforced by PVC and single-wrapped.