Pankreas kanserlerinde CDC25A gen polimorfizmi ve ekspresyonu
CDC25A gene polymorphisim and expression in pankreatic cancer
  1. Tez No: 272450
  2. Yazar: BAŞAR AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİT ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmadaki amacımız; pankreas kanserli vakalarda tümöral dokulardaki CDC25A gen ekspresyonu ve polimorfizmini ortaya koyarak CDC25A geni polimorfizmleri ile pankreas kanseri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Ayrıca, CDC25A geninin ekspresyon seviyesi normal dokuda ve tümör dokusunda belirlenerek bu genin ekspresyon seviyesi ve kanser gelişimi arasındaki olası ilişkinin ortaya konulması hedeflenmektedir. Bu amaçla CDC25A'nın 28 hastada dokuda ekspresyonunu, 118 hastada ise kanda polimorfizmini çalışarak literatür verilerine daha kapsamlı hale getirdik.Çalışmaya pankreas kanseri tanısı ile opere edilen 28 hasta ve pankreas kanseri tanısı ile takip edilen 90 hasta, toplam 118 pankreas kanserli hasta alındı. Kontrol grubu olarakta 83 tane önceden bilinen kronik bir hastalığı olmayan ve birinci derece akrabalarında kanser hastası olmayan sağlıklı gönüllüler dahil edildi. Hastalardan alınan doku ve kan örnekleri, kontrol grubundan alınan kan örnekleri ile beraber DNA ve RNA izolasyonları yapıldı.Pankreas kanserli grupla kontrol grubu CDC25A geni SER88PHE polimorfizmi için C/C, C/T, T/T genotip frekanslarına ve C ve T allel frekanslarına göre karşılaştırıldığında her iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Pankreas kanserli grupla kontrol grubu CDC25A geni RS3731485 polimorfizmi için C/C, C/G, G/G genotip frekanslarına ve C ve G allel frekanslarına göre karşılaştırıldığında her iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Hastalardan operasyon sırasında çıkarılan materyallerinden alınan normal ve tümörlü dokulardan CDC25A gen ekspresyon düzeyi çalışıldı. Referans aralığı >1.5 ise artmış,
Özet (Çeviri)
The aim of this study, is to determine the relationship between CDC25A gene polymorphism and pancreatic cancer via determining CDC25A gene expression and polymorphisms of tumor tissues of pancreatic cancer cases. Additionally, it is aimed to prove the possible relationship between cancer development and the gene expression level with determining CDC25A gene expression levels in tumor tissue and normal tissue. For this purpose, we tried to make the literature data more comprehensive by determining CDC25A tissue expressions of 28 patients and blood polimorphisms of 118 patients.One hundred and eighty one patients (patients with pancreatic cancer who received surgery (n=28) and patients with pancreatic surgery who are in follow-up (n=90)) and as a control group, not having any known chronic disease, first degree relatives of not having cancer and healthy volunteers (n=83) were included in this study. Tissue and blood samples obtained from patients and blood samples from control group were applied for DNA and RNA isolation.There was no significant difference between the two groups; pancreatic cancer group and the control group CDC25A gene SER88PHE polymorphisms were compared according to C/C, C/T, T/T genotype frequencies and allele frequencies of G and A (p>0.05). There was no significant difference between the two groups; pancreatic cancer group and the control group CDC25A gene RS3731485 polymorphisms were compared according to C/C, C/G, G/G genotype frequencies and allele frequencies of C and G (p>0.05). CDC25A gene expression levels were studied on normal and tumor tissue specimens taken from patients during surgery. Reference Range was taken as high 0.5, 0.5