Effect of aggregate size and amount on the mechanical properties of engineered cementitious composites incorporating fly ash and slag
Agrega boyutu ve oranının uçucu kül ve cürüf içeren tasarlanmış çimento esaslı kompozitlerin mekanik özellikleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 283341
  2. Yazar: MEHMET TURHAN ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tasarlanmış Çimento Esaslı Kompozit (ECC), yüksek performanslı lif donatılı çimento esaslı kompozitlerin özel bir çeşidi olup, çekme ve kayma yüklemeleri gibi mekanik yükler altında sünek ve hasara karşı toleranslı bir davranış sergilemektedir. ECC'nin geniş ticari alanlarda kullanılmasının önündeki en önemli engel yüksek maliyetidir. ECC üretiminde Portland çimentosunun bir kısmının uçucu kül veya cüruf ile yer değiştirilmesi ve kullanılmakta olan agrega boyut ve miktarının arttırılması ile, ECC'nin maliyeti azaltılıp çevreye duyarlılığı arttırılabilir. Çünkü bu malzemelerin üretiminde daha az enerjiye ihtiyaç bulunulup üretimleri esnasında çok daha az karbondioksit salınımı gerçekleşmektedir. Bu tezde mineral katkı çeşidi (uçucu kül veya cüruf) ve miktarı, en büyük agrega tane büyüklüğü ve agrega kullanım oranı gibi, karışım paremetrelerinin ECC kompozitinin özellikleri üzerindeki etkileri çalışılmıştır. Test sonuçları, uygun mineral katkı çeşidi ve miktarının kullanılması ile, deneysel çalışmalar kapsamında kullanılan agrega miktarı ve boyutunun arttırılarak üretilen ECC'nin süneklilik özelliği olumsuz biçimde etkilenmeden kısıtlanmış rötre çatlak yaşının geciktirilip kuruma rötre kapasitesinin azaltılabileceğini göstermiştir. Önemli ölçüde endüstriyel atık katkılarının kullanımı ve agrega miktarı ve boyutunun arttırılması ile üretilen ECC karışımlarından, mikro silis kumu ile üretilen standart ECC karışımına oranla daha iyi mekanik performansın elde edilmesine ilaveten bu şekilde geliştirilmiş olan kompozit sürdürülebilir yapı endüstrisine yönelik önemli bir adım sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Engineered Cementitious Composites (ECC) is a special type of high performance fiber reinforced cementitious composite featuring high ductility and damage tolerance under mechanical loading, including tensile and shear loadings. The relative high cost remains an obstacle for wider commercial use of ECC. The replacement of Portland cement by fly ash and slag, and an increase in the amount and size of aggregate used in ECC production can lower its cost and enhance its greenness of composites, since the production of these materials needs less energy and causes less carbon dioxide emission than cement. The studies reported in this thesis indicate that an experimental program is undertaken to study the dependence of the composite properties on its mixture composition governed by mineral admixture types and amount, and maximum aggregate size and amount. Test results revealed that with proper selection of the type and amount of mineral admixture, aggregates within the amount and size range studied do not negatively influence the ductility of ECC, increase in the age of restrained shrinkage cracking, and a significant decrease in the drying shrinkage capacity. Together with the enhanced composite mechanical properties with the standard ECC mixture produced with micro silica sand and dimensional stability enhancement, the substantial use of these mineral admixtures from industrial processes and the increasing of maximum grain size and amount of sand in the production of ECC is an important step toward sustainability in the construction industry.