Gaziantep ili fıstık ağaçları (Pistacia vera L.) mikobiyotası
Mycobiota of pistachio trees (Pistacia vera L.) in Gaziantep province
  1. Tez No: 283346
  2. Yazar: DEMET YILMAZKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma Gaziantep İl sınırları içerisinde 2009-2010 yılları arasında yürütülmüştür. Yapılan çalışmada Pistacia vera L. üzerinde gelişen Ascomycota (5 sınıf, 9 takım, 11 familya, 15 cins, 23 tür) divizyosuna ait 23 mikrofungus türü ve Basidiomycota (1 sınıf, 1 takım, 1 familya, 1 cins, 2 tür) divizyosuna ait 2 makrofungus türü tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda Pistacia vera L. üzerinde 14 cinse ait 17 tür (Alternaria tenuissima, Aspergillus fumigatus, Bispora antennata, Botrytis cinerea, Coniothecium complanatum, Cytospora sarothamni, C. terebinthi, Diplodia pistaciae, Fomes fomentarius, F. rimosus, Fusarium oxysporum, F. roseum, Penicillium decumbens, Phoma pulchella, Rosellinia pulveracea, Steganosporium irregulare, Strickeria pistaciae) ülkemizde ilk kez kaydedilmiş olup bunlardan 8 tür (Bispora antennata, Cytospora sarothamni, C. terebinthi, Diplodia pistaciae, Fomes rimosus, Phoma pulchella, Steganosporium irregulare, Strickeria pistaciae) ülkemiz için yeni kayıttır. Bunlardan 6 türün (Bispora antennata, Coniothecium complanatum, Cytospora sarothamni, Phoma pulchella, Rosellinia pulveracea, Steganosporium irregulare ) Pistacia vera L. üzerinde geliştiği ilk kez bu çalışma ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried within the boundaries of Gaziantep province between 2009-2010. In this study, 23 microfungi species of Ascomycota (5 class, 9 orders, 11 families, 15 genera, 23 species) and 2 macrofungi species of Basidiomycota (1 class, 1 order, 1 family, 1 genera, 2 species) divisions have been identified developing over Pistacia vera L.. As a result of the research 17 species belonging to 14 genera (Alternaria tenuissima, Aspergillus fumigatus, Bispora antennata, Botrytis cinerea, Coniothecium complanatum, Cytospora sarothamni, C. terebinthi, Diplodia pistaciae, Fomes fomentarius, F. rimosus, Fusarium oxysporum, F. roseum, Penicillium decumbens, Phoma pulchella, Rosellinia pulveracea, Steganosporium irregulare, Strickeria pistaciae) were recorded on Pistacia vera L. for the first time in our country and 8 of 17 species (Bispora antennata, Cytospora sarothamni, C. terebinthi, Diplodia pistaciae, Fomes rimosus, Phoma pulchella, Steganosporium irregulare, Strickeria pistaciae) are new records for Turkey. 6 of them (Bispora antennata, Coniothecium complanatum, Cytospora sarothamni, Phoma pulchella, Rosellinia pulveracea, Steganosporium irregulare ) has been determined on Pistacia vera L. for the first time in this study.