Antep fıstığı işleme atıksularının sürekli sistemde elektrokimyasal arıtım yöntemleri ile arıtımının incelenmesi
Investigation treatment of pistachio processing wastewater by continuous system in electrochemical methods
  1. Tez No: 392159
  2. Yazar: ZUHAL KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ERDEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada fıstık işleme sanayi atık sularının sürekli sistem elektrokoagülasyon ve elektrooksidasyon yöntemleriyle ayrı ayrı giderim verimini etkileyen parametreler incelenmiştir. Anot elektrot malzemesi olarak elektrokoagülasyon prosesinde alüminyum, elektrooksidasyon prosesinde ise grafit kullanılmıştır. Her iki proses için katot elektrot malzemesi olarak paslanmaz çelikten imal edilmiş elektrokimyasal reaktör kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar sürekli modda gerçekleştirilmiştir. Kullanılan her anot elektrot 5 mm et kalınlığında 60 mm dış çaplı 650 mm yüksekliğe sahip boru tipi elektrotlardır. Katot elektrot olarak 3 mm et kalınlığında, 70 mm iç çapa, 650 mm yüksekliğe sahip paslanmaz çelikten imal edilmiş reaktör kullanılmıştır. Giderim verimine etki eden deneysel parametreler olarak, atıksu başlangıç pH değeri, atık su besleme hızı, destek elektrolit türü ve konsantrasyonu ve akım şiddeti seçilmiştir. Elektrokoagülasyon prosesi ile yapılan deneysel çalışmaların optimum şartlarında KOİ ve toplam fenol (TF) giderim verimleri sırasıyla %70 ve %92 ve enerji tüketim değeri 22,67 kW.sa/m3olarak elde edilmiştir. Elektrooksidasyon prosesinde grafit elektrotla yapılan deneysel çalışmaların optimum şartlarında KOİ ve TF giderim verimleri sırasıyla %75 ve %100 ve enerji tüketim değeri 49 kW.sa/m3 olarak elde edilmiştir. Belirtilen deneysel sonuçlar neticesinde fıstık işleme sanayi atık sularının elektrokoagülasyon ve elektrooksidasyon yöntemleriyle ayrı ayrı arıtımı sonucunda atık suyun temin edildiği Gaziantep ili Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresinin belirlemiş olduğu 1000 mg/L'lik KOI deşarj limitlerini sağlayamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Wastewater of Pistachio Processing industry parameters which effect removal efficiency with continuous system electrocoagulation and electro-oxidation methods are traced independently. In the process of electrocoagulation, it is used aluminum as an anode electrode material, however, In the process of electrooxidation, it is also used graphite as an anode electrode material. As a cathode electrode material which is made of electrochemical reactor with stainless steel is used for both process as a cathode electrode material. Experimental studies carried out within a continuous mode. Each used as anode is 5 mm thickness and having 60 mm in outer diameter are tubular electrodes with 650 mm in height. Reactor made of stainless steel is used as a cathode electrode with 3 mm in thickness, 70 mm internal diameter and 650 mm height. As experimental parameters effecting removal efficiency, the initial pH value of the wastewater, feed rate of wastewater, electrolyte type and concentration and the current intensity were selected. In the optimum conditions, experimental studies realising with electrocoagulation process, it was obtained negation of total fenol (TF) and KOİ by order of 70% and 92% and 22,67 kW.sa/m3 energy value of consumption. In the optimum conditions of the process electrooxidation graphite electrode made by experimental studies, negation of output was obtained by order of 75% and 100% and energy consumption value (49 kw.saat/m3). As a result of the stated expetimental corollaries and one by one, refining of Pistachio processing industry with outcome of electrocoagulation and electrooxidation methods, it is concluded that the discharge limits of 1000 mg/L COD which is set by Gaziantep province and Gaziantep Water and Sewerage Authority could not procure.