Yaklaşımlı kümeler ve bazı uygulamaları
Rough sets and its applications
- Tez No: 283362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ÇAĞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yaklaşımlı küme teorisi, sınıflandırma ve tahmin için matematiğe ait yararlı bir araçtır. Çoğu problemde, objeleri sınıflandırmanın yerine onları sıralamayla uğraşılır. Aralık bilgi sistemleri, tek değerli bilgi sistemlerinin genelleştirilmiş modelleri olan veri tablolarının önemli bir tipidir. Aralık bilgi sistemlerine üstünlük bağıntısı uygulanır. Üstünlük bağıntısı temel alınarak, sıralı bilgi sistemlerinin bu tipinden yaklaşımlı küme düşüncesi kurulmuştur. Klasik yaklaşımlı küme teorisinin genişlemelerinden biri, genellikle bir üstünlük bağıntısıyla ayırt edilemezlik bağıntısının yer değiştirmesinde temel alınan üstün-tabanlı yaklaşımlı küme düşüncesidir. Yaklaşımlı kümelerdeki ayırt edilemezlik bağıntısının yerine üstünlük bağıntısı kullanılarak yaklaşımlı kümelere farklı bir bakış açısı ortaya koyulmuş ve her bir objenin tüm üstünlük dereceleri kullanılarak bütün objeler için bir sıralama metodu verilmiştir. Bu çalışmada, Pawlak'ın yaklaşımlı kümeler (rough sets) teorisi ile Qian ve ark. 'nın sıralı aralık bilgi sistemleri (interval ordered information systems) tanıtıtıldıktan sonra aralarındaki önemli ilişkiler incelendi.
Özet (Çeviri)
Rough set theory has been proved to be a useful mathematical tool for classification and prediction. However, as many real-world problems deal with ordering objects instead of classifying objects, one of the extensions of the classical rough set approach is the dominance-based rough set approach, which is mainly based on substitution of the indiscernibility Relation by a dominance relation. Interval information systems are an important type of data tables, which are generalized models of single-valued information systems. In this work, we introduce Pawlak?s Rough Sets Theory with Qian, Liang and Dang?s Interval Ordered Information Systems. Finally, we compare them.