İkinci ürün silajlık mısır tarımında farklı toprak işleme yöntemlerinin işletmecilik açısından karşılaştırılması
Comparision of different soil tillage methods used in second crop corn cultivation for management purposes
- Tez No: 283370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÖZGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
İkinci ürün silajlık mısır yetiştiriciliğinde tarımsal işletmecilik açısından yakıt tüketimi, kullanılan ekipmanların temini ve zaman tasarrufu önem arz etmektedir. Bu çalışma; Tokat yöresinde kışlık buğday sonrası ikinci ürün silajlık mısır yetiştiriciliğinde geleneksel olarak uygulanan; sulama + kulaklı pulluk + diskli tırmık + pnömatik ekim makinası (Y1), kulaklı pulluk + toprak frezesi + pnömatik ekim makinası (Y2), toprak frezesi + pnömatik ekim makinası (Y3), çizel + diskli tırmık + pnömatik ekim makinası (Y4) ve doğrudan ekim (Y5) yöntemlerinin, silajlık mısır verimi, yakıt tüketimi ve zaman tassarrufu üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır.Yapılan değerlendirmeler sonucunda; elde edilen hacim ağırlığı ve penetrasyon direnci değerlerinin bitki gelişimini olumsuz yönde etkileyecek boyutta olmadığı belirlenmiştir. Herbisit uygulanan ve uygulanmayan parsellerde en yüksek ve en düşük yeşil ot verimi değerleri sırasıyla Y3 ve Y5 uygulamalarında elde edilmiştir. En yüksek yakıt tüketimi Y2 (37,8 l/ha) yönteminde elde edilirken, en düşük yakıt tüketimi Y5 (5,4 l/ha), zaman tasarrufu açısından Y5 (0,244 h/da) ve iş verimi açısından Y5 (13,89 da/h) yönteminin en uygun yöntem olduğu tespit edilmiştir. Yöntemlerin ekonomik analizine göre gelir/gider oranı en yüksek olan yöntem Y3 (3,09) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fuel consumption, providing the equipments required and economy of time in second crop corn production are important in terms of agricultural management. In this study, Irrigation + Moldboard plow + Disc harrow + Pneumatic Planter (Conventional Till) (Y1), Moldboard plow + Rotavator + Pneumatic Planter (Y2), Rotavator + Pneumatic Planter (Y3), Chisel + disc harrow + Pneumatic Planter (Y4), and Direct planter (Y5) were compared to determine the effects on silage corn yield, fuel consumption and economy of time. The results indicated that bulk density and penetration resistance values obtained were not high to limit plant growth. The highest and the lowest green grass yields were obtained from Y3 and Y5 in herbicide applied and herbicide not applied parcels, respectively. The highest fuel consumption was occurred with Y2 (37.8 l/ha) and the lowest one was occurred with Y5 (5.4 l/ha). In terms of economy of time, Y5 (0,244 h/da) method showed better performance as compared to the other methods evaluated. Y5 method also was the best method for work efficiency (13,89 da/h). Based on the input/output ration, the most appropriate method was Y3 method (3,09) within the methods evaluated.