Kenmotsu manifoldların slant altmanifoldlarının geometrisi üzerine
On the geometry of slant submanifolds of Kenmotsu manifolds
  1. Tez No: 283369
  2. Yazar: ÜMİT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde Kenmotsu manifoldları, Ricci semi-simetrik Kenmotsu manifoldları, Kenmotsu manifoldların slant altmanifoldları ve Killing tensör alanına sahip Kenmotsu manifoldların slant altmanifoldlarını araştırdık. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırılan konunun güncelliği ve tez konumuzla ilgili yapılmış olan çalışmalar hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde çalışmamız için gerekli olan bazı temel tanım ve teoremleri verdik. Üçüncü bölümde Kenmotsu manifoldunu, Kenmotsu manifold üzerindeki tensörün altmanifold üzerine indirgenen tensörü ve özelliklerini araştırdık. Bu bölümde Ricci semi-simetrik Kenmotsu manifoldunun Einstein manifoldu olduğunu gördük. Son bölüm tezimizin esas kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde Kenmotsu manifoldunun slant altmanifoldlarının karakterizasyonu üzerine bazı teoremler verip sonuçlarını inceledik. Daha sonra Killing tensör alanına sahip Kenmotsu manifoldların slant altmanifoldları üzerine bazı teoremler verip sonuçlarını inceledik. Sonra da slant altmanifold örnekleri ile konuyu açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have investigated Kenmotsu manifolds, Ricci- semi-symmetric Kenmotsu manifolds, slant submanifolds of Kenmotsu manifolds and slant submanifolds of Kenmotsu manifolds which have Killing tensor field. This thesis consist of four chapter. In the first chapter , we have given inform about the research subject and thesis work. In the second chapter, we have given the some theorems and definitions which will be use the other chapters. In the third chapter, we have investigated Kenmotsu manifolds, the induced tensor field on submanifold of Kenmotsu manifold and it?s properties. This chapter, we see that Ricci semi-symmetric Kenmotsu manifold is a Einstein manifold.The last chapter consist of the main section of our thesis. In this chapter we have given some theorems on characterization of slant submanifolds of Kenmotsu manifolds and researched their results. After then we have given some theorems on slant submanifolds of Kenmotsu manifolds which have Killing tensor field and obtained some results. We have given examples to illustrate our results.