Etlik bıldırcın karma yemlerine doğal antioksidan olarak zeytin yaprağı ekstraktı ilavesinin besi performansı, etin yağ asidi bileşimi ve lipid oksidasyonu üzerine etkileri
The effects of olive leaf extract supplementation to quail diets as natural antioxidant on the growth performance, fatty acid composition and lipid oxidation of meat
  1. Tez No: 283375
  2. Yazar: SERDAR TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, karma yeme doğal antioksidan olarak farklı seviyelerde zeytin yaprağı ekstraktı ilavesinin etlik bıldırcınların besi performansı, sindirim organlarının ağırlıkları, serum lipid konsantrasyonu, but ve göğüs etinin yağ asidi bileşimi ve lipid oksidasyonu üzerine olan etkilerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla toplam 360 adet etlik bıldırcın her biri 3 tekerrürlü ve her bir tekerrürde de 20 adet olacak şekilde 6 muamele grubuna tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Deneme karma yemleri; kontrol rasyonu ve kontrol rasyonuna sırasıyla 200 mg/kg alfa-tokoferol asetat, 50, 100, 150 veya 200 mg/kg düzeyinde zeytin yaprağı ekstraktı (ZYE) ilavesi şeklinde hazırlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; deneme muameleleri etlik bıldırcınların besi performansını, iç organ ağırlıklarını, sıcak ve soğuk karkas randımanları ile but ve göğüs eti randımanını etkilememiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The study was planned to investigate the effects of dietary supplementation of olive leaf extract at different levels on the growth performance, weights of digestive organs, serum lipid concentration, fatty acid composition and lipid oxidation of breast and thigh meat of Japanese quails (Coturnix coturnix japonica). A total of 360 Japanese quails were assigned to 6 dietary treatments with 3 replicates of 20 quails per pen. Experimental diets were prepared as control diet and diets supplemented with 200 mg/kg ?-tocopheryl acetate, 50, 100, 150 or 200 mg/kg olive leaf extract (OLE), respectively. According to experiment results, dietary treatments did not significantly affect growth performance, internal organ weights, hot and cold carcass yields and breast and thigh meat yields (P>0.05).