Jumbo böğürtlen (Rubus fructicosus L.) çeşidinde vejetatif çoğaltma potansiyelinin belirlenmesi
A research on determination vegetative production potential of jumbo blackberry cultivar (Rubus fructicosus L.)
  1. Tez No: 283374
  2. Yazar: ABDULLAH SERHAT EDİZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Araştırmada; 2009-2010 yıllarında ?Jumbo Böğürtlen (Rubus fructicosus L.) Çeşidinde Vejetatif Çoğaltma Potansiyelinin Belirlenmesi? amacıyla Tokat ekolojisinde yetişen Jumbo böğürtlen (Rubus fructicosus L.) çeşidinin çelikle üretiminde; değişik dikim tarihleri ve IBA dozlarının farklı çelik tiplerinde köklenme özelliklerine etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre farklı dönem, çelik tipi ve IBA dozlarının köklenme özelliklerine etkilerinin farklı olduğu tespit edilmiştir.Araştırma bulgularına göre; köklenme oranı açısından en iyi sonuçların Ekim ve Kasım aylarında alınan odun çeliklerinin tüm IBA dozlarında; eylül döneminde alınan Yeşil çeliklerde 4 000 ppm ve 6 000 ppm IBA dozlarında; yine eylül ayında alınan yaprak-göz çeliklerinde 2 000 ppm, 4 000 ppm ve 6 000 ppm IBA dozlarında %100,00 köklenme oranı saptanmıştır. Bitki büyüme düzenleyicisi kullanılmadan yapılan uç daldırma uygulamasında da %100,00 köklenme başarısı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Study, in 2009-2010,“A Research On Determination Vegetative Production Potential Of Jumbo Blackberry Cultivar”in order to grow in Tokat ecological Jumbo blackberry (Rubus fructicosus L.) cultivars in producing cuttings, various planting dates and doses of IBA rooting characteristics of different types of steel investigated . According to the results of different periods, steel type and rooting characteristics of the effects of doses of IBA was found to be different.As the research findings; the highest rooting ratio were obtained as 100% in hardwood cuttings in all IBA doses and in October and November periods. The highest rooting ratios were obtained as 100% in greenwood cuttings in 4 000 and 6 000 ppm IBA doses and in September period. Otherwise, the findings that leaf-bud cutting was found as 100% in whole hormone doses and September period; Apex stooling studies were successful found as 100%, too.