Bulanık sınav sistemleri
Fuzzy examination systems
- Tez No: 283389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ÇAĞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bulanık mantık teorisi, Lotfi Zadeh tarafından, klasik küme teorisinin bir genelmesi olarak 1965 yılında ortaya atılmıştır. Bu çalışmada, öncelikle bulanık küme teorisi ile ilgili temel tanım ve teoremler verildi. Sonra bilinen sınav sistemleri ve bunların genel özellikleri detaylı bir şekilde verildi. Daha sonra Chen ve Lee'nin ortaya atmış olduğu bulanık kümelere dayalı sınav değerlendirme metodu verildi. Son olarak da, bulanık mantığa dayalı yeni bir sınav sistemi önerdik ve bu yeni sistemin değerlendirmesi için Chen ve Lee'nin metodunu kullandık.
Özet (Çeviri)
Fuzzy logic theory was presented by Lotfi Zadeh in 1965 as an extension of classical set theory. In this work, we first introduced the fuzzy set theory and its main theorems and definitions. We then presented well known examination systems and their properties. We also then presented Chen and Lee?s evaluation method. We finally proposed a new fuzzy examination system which is evaluated by Chen and Lee?s evaluation method.