Uzaktan eğitim sistemlerindeki soru bankalarının bulanık mantık yöntemi ile analizi
Analysis of question banks in distance learning with fuzzy logic method
  1. Tez No: 259536
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER DEPERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnternet kullanımının artması, eğitim alanında da gelişmeler sağlamış ve internet tabanlı uzaktan eğitim sistemlerinin hızla yaygınlaşmasına önderlik etmiştir. Herkese eşit hakta eğitim sunan uzaktan eğitim modelleri, zamandan ve mekandan bağımsız eğitim alma prensibini temel almıştır. Ölçme ve değerlendirme işlemlerinin de internet üzerinden yapıldığı bu sistemlerde, sınavlar en önemli fonksiyonlardan biridir.Bu tez çalışmasında, bulanık mantık tekniği ile uzaktan eğitim sistemlerinde kullanılmak üzere akıllı bir sınav analiz yazılımı geliştirilmiştir. Bu yazılım sayesinde, mevcut uzaktan eğitim sistemindeki sınavların hem kolay hem de akıllı bir şekilde gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip sınav analiz yazılımının geliştirilme aşamasında ASP.NET, C# programlama dili ve SQL Server veritabanı yönetim sistemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Improvements in the Internet usage have caused developments in the education field and also led a fast popularity among Internet based distance education systems. Distance education models, which provide education for everyone on equal rights, are based on an education principle that is independent from time and place. On this systems, which also provide measurement and evaluation processes, examinations are one of the most important functions that are provided.In this thesis study, an intelligent examination analysis software has been developed to be used in distance education systems by using the fuzzy logic technique. With this software, it is aimed to perform examinations in the current distance education system in an easy and intelligent way. During the development process of the system, which has a user friendly interface, ASP.NET, C# programming language and SQL Server database management system have been used.